13. prosince 2008 13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Umělé oplodnění je hřích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 266Diskuse
Ilustrační foto - antikoncepce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - antikoncepce. | foto: Lidové noviny

ŘÍM „Lidské embryo má od okamžiku vzniku ta samá práva jako dospělý jedinec a tu samou důstojnost“, konstatuje dokument Dignitas Personae (Důstojnost člověka), který včera zveřejnila katolická církev.

Doktrína nesmlouvavě odsuzuje jakékoliv zásahy do lidské reprodukce, a to nejen ty, které zabraňují početí nebo vedou k předčasnému ukončení těhotenství, ale i ty, které naopak pomáhají neplodným párům.
 
Řeč je hlavně o metodě mimoděložního oplodnění (IVF), při němž je vajíčko oplodněno spermií lidově řečeno ve zkumavce. Vatikán ale odsuzuje i další „experimenty“ s pohlavními buňkami člověka.
Nová doktrína katolické církve zkrátka reaguje na nejnovější poznatky z medicíny a především pak z genetiky.

Podle agentury Reuters jde o jednoznačně nejautoritativnější dokument svého druhu za posledních dvacet let. Faktem je, že zaujímá jednoznačná stanoviska k eticky problematickým otázkám, s nimiž se marně potýká řada vlád po celém světě. Povolit, nebo nepovolit klonování? A jak naložit s využíváním embryonálních buněk pro výzkum? Podle církve je totiž výše jmenované hřích podobně jako prenatální vyšetření za účelem zjištění případné genetické vady dítěte.

S leckterými postoji v Dignitas Personae se přitom ztotožní i leckteří vědci, třeba s tvrzením: „Klonování má uspokojit určité specifické ambice... kontrolovat vývoj lidstva tak, že budou vybírání jen jedinci s nejlepšími vlastnostmi nebo jedinci určitého pohlaví.“

Jiné argumenty už tolik sympatizantů nenajdou. Například ten, který odsuzuje už zmiňované mimoděložní oplodnění jako „ostudnou a naprosto hanebnou“ metodu zasahování do vývoje. „Umělé oplodnění jen nahrazuje manželský akt... který jediný je skutečně důstojnou formou zodpovědného početí,“ citovaly z dokumentu agentury.

***


Co hlásá doktrína
Dignitas Personae

* odsuzuje všechny druhy
antikoncepce
* odsuzuje umělé oplodnění
* odsuzuje využívat pro
výzkum buňky z embryí
* odsuzuje klonování
* schvaluje hormonální léčbu
neplodnosti
* schvaluje využívat k výzkumu
buňky dospělého člověkacer, reuters, afp
  • 266Diskuse