Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Umění ohně chytilo Brňany

Česko

  15:07
BRNO - Co mají společné Brno a Tokio? Lásku k ohni a jeho mnohotvárným možnostem. A od května to budou také jedna z mála měst na světě, která se mohou pochlubit vlastními muzei věnovanými ohňostrojnému umění.

Ohňostroj - ilustrační foto foto: ČTK

O existenci podobné stálé sbírky v sousedních zemích nevědí ani sami ohňostrůjci. „V Evropě jde určitě o ojedinělý projekt,“ míní jeden z průkopníků ohňostrojného řemesla v moravské metropoli Ivan Martínek. Znalci, kteří už kvůli kouzlům s ohněm procestovali celý svět, zmiňují v souvislosti s opravdu důkladnou, profesionální expozicí věnovanou historii ohňostrojství v první řadě Tokio. V Evropě má zřejmě nejznámější expozici o ohňostrojích Valencie.

Brno otevřením stálé výstavy, nazvané Vulcanalia s podtitulem Ohňostroje v obrazech staletí, posílí svou pozici jedné z bašt ohňostrůjců v Evropě.

Vždyť jen na setkání mistrů tohoto řemesla při festivalu Ignis Brunensis chodí na břehy Brněnské přehrady při každém představení minimálně sto tisíc lidí, rekordní účast už přesáhla 200 tisíc diváků. To akci řadí k největším veřejným produkcím v tuzemsku vůbec. Portugalský ohňostrůjce Antonio Moreira vloni Brno označil za jednu z nejzajímavějších lokalit.

A to již odpaloval například v Kanadě, kde pro podobné show vyhradili jedinečné údolí s obřím vodopádem, či nad velkým zálivem u Hamburku.

„Když jsme před deseti lety s ohňostroji v Brně začínali, měli jsme strach, zda vůbec přijde dost diváků. Jestli se vůbec to ohnivé semínko uchytí... Dnes patří Ignis Brunensis k nejvýznamnějším akcím svého druhu v Evropě,“ připomněl ředitel pražské skupiny Flash Barrandov Jaroslav Štolba. A obdobné to prý bude i s výstavou. Její otevření by se mělo stát vlastně impulsem pro její další rozvoj.

„Předpokládáme, že si ji přijedou prohlédnout mnozí, kteří nám ji pomohou rozšiřovat dál tak, aby obsahovala desítky exponátů z různých kontinentů a stala se přitažlivou i pro zahraniční turisty,“ věří Štolba, který spolu s Ivanem Martínkem připravuje scénář výstavy. Podle něj výstavu čeká zásadní proměna už příští rok, kdy by se měla dále rozšířit a proměnit. Muzeum města Brna hodlá novou výstavní síň otevřít o Muzejní noci 19. května.

„Mohla by patřit k nejatraktivnějším expozicím,“ míní jeho ředitel Pavel Ciprian. Z toho, jak představí prchavé umění okamžiku, nechtějí scénáristé dopředu mnoho prozrazovat. „Určitě se společně s architektem Janem Konečným pokusíme, aby iluze vizuální, kinetická i zvuková návštěvníky překvapila. Jak se nám to podaří v daném čase, uvidíme,“ naznačuje Štolba. Nepotvrdil ani, jestli v ní bude skutečně plát oheň. „Přizpůsobujeme se navíc novým prostorám, původně měla být umístěna na Staré radnici,“ dodal.

„Podařilo se nám shromáždit i spoustu historického materiálu,“ doplnil Martínek. „Ohňostroj je sice možná efektem prchavé chvíle, ale bez fyziky, matematiky či chemie by nevzniklo ani umění ohňostrojné. A i tyto obory mají svoje dějiny,“ upřesnil.

V jižním křídle hradu vzniká například věrná zmenšenina stavby, kterou v Londýně postavili v polovině osmnáctého století při premiéře Hudby k ohňostroji od slavného Georga Friedricha Händela. „Průčelí, které tehdy při ohnivé show vzalo za své, měřilo několik desítek metrů. My nabídneme dvoumetrovou maketu,“ prozradil autor námětu výstavy Jiří Morávek. Sami tvůrci přiznávají, že výstavu budou brát jako hru na city, v níž chtějí předvést umění ohňostrůjců v historii i nyní.

Jisté rovněž je, že chybět nebudou nebudou ani desítky záběrů mapujících brněnský ohňostrojný festival Ignis Brunensis, který se letos na přelomu května a června koná podesáté. Přijedou vítězové minulých přehlídek, a dokonce i mistři z Jihoafrické republiky.

Autoři: