5. listopadu 2007 20:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Umíte česky?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Lidové noviny nabízejí denně speciální kurz pro všechny, kdo chtějí psát správně česky: Čeština v práci. Kurz připravují odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

Sledujte denně od pondělí  5. listopadu do pondělí 10. prosince Lidové noviny: naučíte se psát dopisy, e-maily, úřední a jiné písemnosti tak, abyste sklidili úspěch a neutržili ostudu.

Co všechno kurz obsahuje?
Denně od pondělí 5. listopadu do pondělí 10. prosince vyjde v Lidových novinách denně jedna lekce kurzu Čeština v práci. Každá lekce je rozdělena do dvou částí.

O češtině diskutujte zde

První z nich se zabývá pravopisem a mluvnicí: naučíte se základní pravidla pro nejdůležitější jazykové jevy, dočtete se o jejich záludnostech a v praktickém cvičení si budete moci procvičit své znalosti. Druhá část každé lekce se zabývá jazykovou praxí.

Dočtete se v ní o pravidlech pro úpravu písemností, o tom, jak psát správně oslovení, pozdrav a jednotlivé typy obchodních a úředních dopisů, e-mailů a jiných textů. Najdete tu také užitečné tipy, zajímavé čtení o nešvarech a zlořádech a nakonec malý příklad, že čeština je velmi hravý jazyk.


Lekce Čeština v práci

Denně získáte navíc ZDARMA vzory písemností, které můžete přímo využít ve své korespondenci. Můžete se jimi inspirovat, nebo dokonce přímo použít zaručeně správné formulace z těchto vzorů.


V pondělí 5. listopadu dostanete speciální přílohu, která uvede celý kurz, jeho autory, ale také otevře diskusi o tom, kam směřuje český jazyk. V každém výtisku pondělních LN bude navíc dárek pro čtenáře: nástěnná příručka s podrobnou mapou nářečí v ČR a s 20 nejdůležitějšími pravidly, jak psát správně česky.

Navíc, spoustu dalších informací a pomůcek najdete na internetu. Najdete zde poučné texty, tabulky, cvičné diktáty a další materiály, které Vám pomůžou psát lépe česky.

Kdo je autorem kurzu?
Jednotlivé lekce a texty do nástěnné příručky připravovali odborníci z Jazykové poradny a dalších oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

Co ke kurzu potřebujete?
V podstatě nic. Stačí sledovat Lidové noviny každý den po dobu pěti týdnů.

Kam směřovat případné dotazy?
Obracejte se na telefonní linku 225 555 544, kde Vám rádi poradí a pomohou.

Začít můžete kdykoliv!
Předplaťte si Lidové noviny min. na 2 měsíce a zajistíte si tak kompletní kurz. Objednávejte zde.

Ať už se zapojíte kdykoliv, nepřijdete o žádnou lekci ani nástěnnou mapu. Mapu Vám zašleme zpětně jako předplatitel LN budete mít k dipozici všechny lekce ke stažení v elektronické podobě. A navíc - všichni noví i stávající předplatitelé od nás obdrží bonus - vzory obchodní korespondence v elektronické podobě, připravené k přímému použití. Data ke stažení naleznete zde.