Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Unesli je ozbrojenci. Šest nocí pak strávili v poušti

Česko

PRAHA Psal se duben 2004, když se trojice českých novinářů ocitla nedobrovolně uprostřed pouště na Blízkém východě. Při cestě na letiště je unesli iráčtí ozbrojenci.

Novinařina se jim tehdy málem stala osudnou. Zpravodaj České televize Michal Kubal, kameraman Petr Klíma a redaktor Českého rozhlasu Vít Pohanka cestovali taxíkem z Bagdádu do jordánského Ammánu. Ten večer chtěli odletět zpátky domů. K letadlu ale nedojeli.

Taxikář je vezl po silnici, kterou předtím americká armáda nedoporučila používat. Jejich vůz si vyhlédli ozbrojenci. „Otočil jsem se a v tom okamžiku jsem viděl, že klukům už zavazují ruce za zády, že jim zavazují oči. Samozřejmě jsem se lekl, v tom okamžiku už zavazovali ruce i mně. Nejhorší byly ty okamžiky, kdy jsme cestovali se zavázanýma očima. To byly chvíle, kdy už jsem se opravdu loučil se svými nejbližšími a se životem,“ popisoval později pocity, jež zažíval v okamžiku zatčení, novinář Vít Pohanka.

Trojice následně strávila šest dnů a šest nocí v boudě o rozměrech asi sedm na čtyři metry uprostřed pouště. „Bylo dobré, že jsme nebyli v podzemí, že jsme měli výhled na nebe a mohli jsme být spolu. Dalo se přežít,“ vzpomíná na zajetí zpravodaj Michal Kubal.

Únos novinářů vyburcoval českou diplomacii. Zajaté novináře řešila na svém jednání i vláda. Tehdejší český velvyslanec v Bagdádu Martin Klepetko se kvůli zajatcům sešel s představiteli sunnitských duchovních, kterým ukázal přímluvný, arabsky psaný dopis českých muslimů.

Také jim připomněl působení české vojenské nemocnice v Basře a fakt, že se v Česku léčily nemocné irácké děti. Nakonec diplomaté slavili úspěch: po šesti dnech dosáhli propuštění reportérů. „Byl to asi nejsložitější únos, který diplomaté řešili,“ přiznává Vít Kolář z ministerstva zahraničí.

Autor: