Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Unikátní fotky legionářů: generál Syrový na saních, život na Sibiři či pohřebiště vojáků

Generál Syrový na saních. Velitel československých legií v Rusku generál Jan Syrový na nedatovaném snímku, pořízeném v zimě, patrně na přelomu let 1918/19 kdesi na Sibiři, zřejmě v Irkutsku. foto: FOTO ARCHIV

Exkluzivně
PRAHA - Sněhem zapadané náhrobní kříže, mohutný žulový památník a v dálce čnící dvouvěžový kostel. Všude kolem nepravidelně rozesetý plaňkový plot.Tak vypadal před sto lety hřbitov v sibiřském Čeljabinsku, na němž byly pochovány stovky padlých československých legionářů. Dnes už na jeho místě stojí betonové sídliště, původní podobu pietního místa zobrazuje jen pár dobových fotografií, včetně několika vzácných, dosud nezveřejněných snímků, které se podařilo LN získat.
  6:00

Ty, ale ještě mnohé další fotografie ukrývá obrázková kronika příslušníka československých legií v Rusku, četaře Františka Maršíka zachycující sto let staré události z konce první světové války.

Osazenstvo technického skladu, kam byl autor této obrázkové kroniky, četař Maršík, posléze převelen.

Unikátní kroniku legionáře zapůjčili LN jeho pozůstalí příbuzní. „Jde o soubor fotografií, které se ne vždy dochovaly v jiných sbírkách,“ popisuje její obsah odborník na legie Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu.

Podle jeho slov jde o vzácný historický pramen, který historikům – podobně jako desítky jiných podobných alb – pomůže ještě více přiblížit, jak vojáci v­Rusku žili, čemu museli čelit nebo jaké používali zbraně.

Zničený most na transsibiřské magistrále přes řeku Onon v Zabajkalském kraji. Do povětří ho vyhodili vojáci ustupující Rudé armády.

LN o kronice informují téměř na den přesně po sto letech od definitivního rozchodu československých legionářů s oficiálním bolševickým režimem, čímž de facto došlo k obnovení východní fronty v první světové válce.

Tehdy bylo běžné, že si českoslovenští vojáci ze svého tažení Sibiří a následného návratu do vlasti psali deníky. Posléze, když se technicky rozvinula fotografie, začali své cesty zachycovat i obrazově.

Čeljabinský hřbitov. Vzácný snímek z podzimu roku 1918 pořízený při slavnostním odhalení původního památníku padlých legionářů na hřbitově v Čeljabinsku. Na místě pohřebiště dnes stojí sídliště, samotný památník byl ve třicátých letech minulého století zničen. Před sedmi lety byl v Čeljabinsku odhalen nový památník.

„Vedle velení československých legií, které si velmi dobře uvědomovalo význam zachycení historických událostí a okamžiků legií, tomu tak věnovali pozornost i jednotlivci. A když už nemohli pořizovat vlastní snímky, dokumentovali své zážitky systematickým nakupováním pohlednic z lokalit, jimiž projížděli,“ přibližuje historik Jakl.

Historik Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu.

Rozhovor s historikem VHÚ Tomášem Jaklem o československých legionářích a kronice četaře Františka Maršíka čtěte v sobotním vydání Lidových novin. Na serveru Lidovky.cz jej přineseme v neděli.

Major Hásek. Velitel úderného praporu major Rudolf Hásek. Po únoru 48 emigroval...
Zničený most na transsibiřské magistrále přes řeku Onon v Zabajkalském kraji....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...