Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Unikátní operace: hoch již může hýbat prsty

Česko

Díky chirurgově šikovnosti chlapec nejen nepřijde o prsty, ale bude moci s rukou s největší pravděpodobností normálně hýbat jako zdravý člověk.

ČESKÉ BUDĚJOVICE Výkon českobudějovického plastického chirurga Pavla Kuriala, který při unikátní operaci přišil před šesti týdny patnáctiměsíčnímu chlapci dva odříznuté prsty, se většině smrtelníků může zdát až neuvěřitelný. Chirurg totiž musel mimo jiné sešít dohromady tepnu a dvě žíly o průměru 0,3 milimetru, přičemž na spojení takto malých cév je potřeba až sedmi stehů.

V rámci České republiky se jedná o nejmladšího pacienta, který takový zákrok úspěšně podstoupil. „Nejmenší děti totiž mají na prstících extrémně malé průsvity cév. To je v naprosté většině případů připravuje o možnost provést úspěšnou replantaci,“ vysvětlil Kurial, který je zástupcem primáře oddělení Plastické chirurgie Nemocnice České Budějovice.

U dospělého člověka se průměr cévy na prstech pohybuje od 1 do 1,5 mm, zatímco u dítěte musejí lékaři počítat s průměrem třetiny milimetru. Přesto chirurg při takřka pětihodinové operaci dokázal chlapci prsty nejen přišít, ale obnovit v nich i krevní oběh.

„Zákrok probíhal pod mikroskopem. Používá se při něm jehla o velikosti tří milimetrů a nejtenčí šicí materiál, který je pouhým okem neviditelný,“ dodal Kurial.

Patnáctiměsíční Vojtík přišel o dva prsty na ruce poté, co kvůli neopatrnosti jednoho z příbuzných sáhl na rozbrušovací pilu. Ta mu jeden prst ve středním článku zcela odřízla a druhý zůstal viset jen na malém kousku tkáně. Po šesti týdnech od unikátní operace se chlapcův zdravotní stav zázračně zlepšil.

„Teď už může ručičkou hýbat. Bere do ní věci, jako by se mu předtím nic nestalo,“ potvrdila chlapcova matka Petra Gábová a zároveň poděkovala celému širokému operačnímu týmu.

Pro úspěch při podobně náročné operaci nestačí podle Kuriala ani zdaleka jen teoretické znalosti a nejmodernější technika.

„Chirurg musí mít za sebou desítky až stovky hodin tréninku v laboratorních podmínkách,“ řekl LN Kurial. Lékaři proto podle něj trénují tyto zákroky na laboratorních potkanech a v samotné lékařské praxi pak pozvolna postupují od jednodušších operací k těm nejsložitějším. Své „zlaté“ ruce si Kurial podle svých slov nijak zvlášť nechrání: „Normálně sportuji, rukama dělám, co je třeba,“ uvedl chirurg. Ze zásady se nepřibližuje pouze k takovým nástrojům, jako jsou rozbrusky a jiné elektrické pily: „To proto, že na vlastní oči vidím, co takové nástroje mohou způsobit.“

***

V Česku je rok a půl starý chlapec nejmladším pacientem, který přišití prstů úspěšně podstoupil.

Autor: