Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Únorové události připomněly víkendové pietní akce a demonstrace

Historie

  11:46aktualizováno  20:20
PRAHA - Únorové události roku 1948, nástup komunistického režimu k moci i jeho oběti si o víkendu připomněli účastníci na pietních akcích a shromážděních. Varovali před omezováním demokracie a svobody, plíživým návratem totality, umělým rozdělováním společnosti i před přebíráním moci jednou stranou. Mnozí také za nynější vývoj v Česku kritizovali prezidenta Miloše Zemana a lídra hnutí ANO, premiéra v demisi Andreje Babiše.

Klement Gottwald na snímku z roku 1948. foto: ČTK

Komunisté převzali v tehdejším Československu moc před 70 lety 25. února poté, co prezident Edvard Beneš přijal jejich požadavky i demisi ministrů. Mnozí účastníci pietních akcí mluvili o komunistickém převratu a puči, neslavném a smutném výročí či tragických únorových událostech.

Na Václavském náměstí se v neděli odpoledne sešly stovky lidí na demonstraci za svobodu, demokracii a svobodné podnikání. Účastníci měli s sebou transparenty s protikomunistickými hesly i s nápisy s kritikou Babiše. Většina řečníků pak upozorňovala na možný opětovný nástup komunistů k moci, kritizovala prezidenta Miloše Zemana a působení Babišovy vlády v demisi. Podle nich je vládou jedné strany bez jakékoliv důvěry.

Zhruba tři desítky lidí v neděli na Václavském náměstí uctily památku studenta Jana Zajíce, který se před 49 lety upálil s úmyslem vyburcovat veřejnost k odporu proti postupující normalizaci. Poblíž místa, kde se Zajíc po vzoru Jana Palacha zapálil, umístili organizátoři akce dočasnou pamětní tabuli.

70 let od Vítězného února. Václavské náměstí čeká demonstrace proti Babišovi a jeho vládě

Dopoledne se v neděli v Nerudově ulici v Praze sešli studenti, akademici i politici, aby si připomněli potlačený studentský pochod. Od budovy Českého vysokého učení technického 25. února 1948 vyrazilo na 7000 mladých lidí na Hrad. Chtěli požádat prezidenta Beneše, aby komunistům neustupoval. V horní části Nerudovy ulice je brutálně zastavila bezpečnost a lidové milice, jeden student byl postřelen. Událost připomíná pamětní deska, k níž účastníci položili věnce a kytice. Symbolicky pak pochod po 70 letech dokončili a došli k Hradu.

Podle rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka studenti dokázali před 70 lety překonat tlak doby a šli proti proudu událostí. Předseda studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima věří, že ve vyhrocených historických situacích by se studenti opět stali strážci demokracie.

Před Hradem v neděli protestovali také aktivisté ze skupiny Kaputin. Své akci dali název Dost bylo vítězných únorů. Vadí jim plíživé omezování demokracie. Při střídání hradní stráže rozvinuli před Matyášovou bránou transparent s výzvou, aby lidé ve volbách přemýšleli, komu dávají svůj hlas.

Komunistická strana zvítězila v roce 1946 ve volbách, v českých zemích získala přes dvě pětiny hlasů. Převzetí moci dokončila právě v únoru 1948. „Noví uzurpátoři moci jako tehdy vycházejí ze svého volebního vítězství, které hodlají přeměnit v trvalou změnu uspořádání státu,“ uvedli aktivisté. Podle nich se stejně jako před 70 lety moc kumuluje u jedné skupiny a ignorují se ústavní principy. Příští volby by tak už mohly být jen formalita, varovali aktivisté.

V sobotu si lidé v Praze připomínali hlavně oběti komunistického režimu. Odpoledne se sešly desítky účastníků na Staroměstském náměstí nedaleko balkonu, z něhož komunistický předák Klement Gottwald převzetí moci před 70 lety ohlásil. Účastníci zapálili svíčky za vězněné, popravené i za děti, které zemřely matkám v komunistickém vězení. Podle Petra Marka z pořádající platformy Bez komunistů.cz je nepředstavitelné, že zločiny komunismu nebyly dosud vyšetřeny a potrestány. Pokud by se hned po listopadu 1989 česká společnost s totalitní érou dokázala vyrovnat, minulé pořádky by se dnes nezlehčovaly a také nevracely, míní Marek.

Osudný den kněze ze Zahrádky. Halík bude sloužit mši na památku umučeného faráře

Na oběti se vzpomínalo v sobotu ráno i večer také na pražském Újezdě. Ty, kteří kvůli svým názorům skončili ve vězení či přišli o život, tam od nynějška připomíná Alej obětí totality. Tento název nese stromořadí u památníku obětí komunistického režimu. Jednou z obětí byl i farář Josef Toufar, který zemřel 25. února 1950 na následky mučení komunistickou tajnou policií. Toufarovu památku připomněla dnešní bohoslužba v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Mši přihlíželo přes sto poutníků. Jeho památku si v neděli připomněli i lidé u zchátralé budovy někdejšího Borůvkova sanatoria v Praze, kde Toufar zemřel, stejně jako o 19 let později na následky popálenin Jan Palach.

Účastníci demonstrací upozorňovali na to, že komunisté sice minulý rok v říjnových volbách dosáhli svého nejhoršího výsledku, přesto hrají po listopadu 1989 svou nejvýznamnější roli a mají vliv na budoucí vládu. Účastníci mnoha akcí kritizovali za legitimizování komunistické strany a spolupráci s ní prezidenta Zemana a lídra ANO Babiše.

S odmítáním komunistů nesouhlasí místopředseda ANO a šéf české diplomacie v demisi Martin Stropnický. „Víte, mně tento laciný antikomunismus 29 let po listopadu od lidí, kteří kolikrát nemají Ahnung, co normalizace byla, ... nic neříká,“ řekl Stropnický v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle filozofa Václava Bělohradského opakem komunismu není antikomunismus, ale demokracie. „Ta musí někdy zahrnovat i debatu, z níž se nám někdy zvedá morální žaludek,“ řekl Bělohradský.

Do programu víkendových akcí se dostalo také udílení čestných titulů Dáma, Rytíř a Mecenáš kultury. Dostávají je tvůrci, jejichž uměleckou cestu násilně přerušila totalitní moc a byli za své postoje perzekvováni.

Autor: