12. listopadu 2015 18:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Únos dítěte? Romský pár, který vychovával blonďatou dívku, zprostil soud obžaloby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Christos Salis a Eleftheria Dimopoulou tvrdili, že je dívenka Maria jejich... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christos Salis a Eleftheria Dimopoulou tvrdili, že je dívenka Maria jejich... | foto: ČTK/AP

PRAHA Řecký soud zprostil obžaloby z únosu dítěte romský pár, u nějž byla před dvěma lety objevena blonďatá holčička Maria. Podle justice není dostatek důkazů ke stíhání manželů kvůli únosu. Stíhaní i přesto neunikli. Christos Salis a Eleftheria Dimopoulou totiž tvrdili, že je dívenka jejich biologickou dcerou, čímž klamaly úřady.

Zamotaný příběh, který před dvěma lety otřásl celou Evropou, začal úplnou náhodou. Řečtí policisté tehdy přijeli prohledat romskou osadu kvůli drogám a nelegálně drženým zbraním. Místo toho ale objevili nedaleko městečka Farsala v romské komunitě blonďatou holčičku jménem Maria. Právě kvůli plavé barvě vlasů a světlé kůže začaly úřady podezřívat romský pár, že dívka není jejich biologickou dcerou.

Testy DNA nakonec jejich domněnku nakonec potvrdily. Christos Salis a Eleftheria Dimopoulou se za její rodiče pouze vydávali. K velkému překvapení se ale později zjistilo, že její skutečnou matkou je Romka bulharského původu. Tehdy Mariu jako sedmiměsíční miminko společně s jejím otcem opustila, protože neměla peníze.

Řecký pár, který se o blonďatou dívenku čtyři roky staral, poté skončil ve vazbě. Po dvou letech ale byli soudem, jak informovala řecká agentura ANA, ve městě Larisa zproštěni obžaloby. Stále jsou ale stíháni kvůli tomu, že klamali úřady. Maria dnes vyrůstá v dětském domově.

Případ blonďaté holčičky nalezené v romském táboře v Řecku vyvolal vlnu reakcí po celé Evropě. Nejvíce rezonoval v Irsku, kde tamní policie neprávem odebrala blonďaté děti dvěma romským párům. Zpět domů se děti mohly vrátit až poté, co analýza DNA jednoznačně potvrdila, že tam jako biologičtí potomci patří. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Tato událost následně vyvolala horské diskuse v irských médiích. Přibývalo totiž stížností na údajné rasistické jednání policistů.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz