Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sarkozyho viní z korupce. Vyšetřován bude na svobodě

Svět

  7:32aktualizováno  18:23
PAŘÍŽ - Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl v noci na středu formálně obviněn z korupce, úplatkářství a porušení služebního tajemství. S odvoláním na prohlášení justice to uvedla francouzská média, podle kterých Sarkozymu může hrozit až desetileté vězení. Vyšetřující soudkyně exprezidenta neumístily pod soudní dozor a budou ho vyšetřovat na svobodě. Sarkozy obvinění popírá.

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy čelí podezření z korupce foto: Reuters

Obvinění ze strany vyšetřujících soudců podle francouzského práva předpokládá, že proti podezřelému existují závažné a nezvratné skutečnosti, z nichž lze vyvozovat jeho podíl na spáchání trestného činu. Podezřelý se stává stranou trestního řízení.

Podobné obvinění, které ve Francii vede zpravidla k soudnímu procesu, je ranou pro Sarkozyho případné ambice vrátit se do čela opoziční pravice a kandidovat v příštích prezidentských volbách.

Vyšetřování na svobodě

Policisté předali Sarkozyho vyšetřujícím soudcům v Paříži poté, co ho od úterního rána 15 hodin zadržovali a vyslýchali v sídle protikorupční policie v pařížském předměstí Nanterre. Soudci uznali, že existují potřebné důkazy a Sarkozyho začali formálně vyšetřovat před možným procesem. Brzy ráno kolem 2:00 SELČ byl exprezident propuštěn a bude vyšetřován na svobodě.

ČTĚTE TAKÉ:

Nynější prezident François Hollande zdůraznil, že i u Sarkozyho musí platit presumpce neviny. Podle mluvčího Stéphanea Le Folla prezident na jednání s vládou také připomněl princip nezávislosti justice ve Francii. Vyšetřující soudkyně Patricia Simonová a Claire Thépautová, které nyní vedou vyšetřování exprezidenta, zároveň obvinily také Sarkozyho advokáta Thierryho Herzoga a zástupce prokuratury Gilberta Aziberta.

Sarkozyho případ se týká především podezření, že se prostřednictvím Herzoga pokusil získat tajné informace o očekávaném rozhodnutí kasačního soudu v jedné své právní kauze výměnou za příslib prestižního postu v Monaku pro Aziberta. Šlo o vyšetřování, zda od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, dědičky kosmetické firmy L'Oreal, přijal peníze na podporu své volební kampaně v roce 2007.

Protikorupční policie také prověřovala, zda někdo neoprávněně neinformoval Sarkozyho o tom, že jeho telefonické hovory byly loni odposlouchávány. Toto mimořádné opatření týkající se bývalého prezidenta justice nařídila v případu podezření, že bývalý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí financoval Sarkozyho vítěznou volební kampaň v roce 2007. Hlavou státu pak byl Sarkozy do roku 2012.

Zachránce opoziční strany

Náhlý obrat ve vyšetřování podezření z korupce, které začalo 26. února, přichází v době, kdy Sarkozy byl stále více zmiňován jako možný zachránce své opoziční konzervativní strany UMP, která se ocitla v bezprecedentní krizi v důsledku skandálu kolem falešných faktur.

ŠEST AFÉR, KTERÉ TRÁPÍ SARKOZYHO

  • Přímluva za Tapieho Podnikatel a sportovní mecenáš Bernard Tapie dosáhl ve sporu se státní bankou arbitráže, která mu přiřkla odškodné ve výši 403 milionů eur za údajnou újmu při koupi akcií Adidasu. Sarkozy se podle vyšetřovatelů snažil ovlivnit tehdejší ministryni a současnou šéfku MMF Christine Lagardeovou.
  • Aféra Karáčí Vyšetřování se týká prodeje ponorek do Pákistánu. Mluví o tom, že tamní vláda jako součást kontraktu posílala peníze na kampaň Édouarda Balladura. Sarkozy byl tehdy, v roce 1995, v jeho vládě ministrem pro rozpočet a pokladníkem.
  • Sponzoring od Kaddáfího Aféra, která souvisí s nynějším zadržením Sarkozyho, se věnuje podezření, že jeho úspěšnou prezidentskou kampaň v roce 2007 sponzoroval i někdejší libyjský diktátor Muammar Kaddáfí.
  • Telefonní odposlechy Policisté vyšetřují obvinění, zda někdo z bezpečnostních složek neinformoval neoprávněně Sarkozyho o tom, že jeho telefony jsou v kauze Kaddáfího údajných darů odposlouchávány.
  • Aféra s Bettencourtovou Sarkozy už byl vyslýchán kvůli zneužití peněz dědičky kosmetického gigantu L’Oréal Liliane Bettencourtové. Sarkozy podle policie mohl „zneužít slabosti“ této ženy, prohlášené za senilní, k osobnímu obohacení. 
  • Předražené průzkumy Toto obvinění se týká přemrštěných výdajů, které věnoval Elysejský palác na průzkumy veřejného mínění.

Jak dlouho bude trvat další vyšetřování Sarkozyho, nelze podle médií odhadnout. Podle webu týdeníku Le Nouvel Observateur to může být více měsíců, podle Le Figaro takové řízení trvá v průměru půldruhého roku. Jisté je, že Simonová a Thépautová na závěr svého šetření exprezidenta buď pošlou před soud, nebo ho obvinění zprostí.

Sarkozyho advokát Herzog již dříve označil podezření svého klienta z korupce a úplatkářství za "politickou aféru", ve které podle něj byly použity i nelegální postupy. "Tato fakta spočívají jen na odposleších, které odmítáme a proti jejichž legálnosti budeme tvrdě bojovat. Budeme se bít," řekl ve středu podle Le Nouvel Observateur Herzogův asistent Paul-Albert Iweins.

I další Sarkozyho spojenci zpochybňují nestrannost vyšetřujících soudkyň. Starosta města Nice Christian Estrosi řekl v rozhlasové stanici France Info, že Hollandeova vláda rozdmýchala "atmosféru nenávisti". Podle časopisu Valeurs Actuelles soudkyně patrně plní úkol kabinetu, aby zabránily všemi dostupnými prostředky Sarkozymu kandidovat v prezidentských volbách v roce 2017. Socialistický premiér Manuel Valls ale jakákoli obvinění ze spiknutí odmítl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!