Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Upozornil na Toflův gang, pak elitního policistu vydírali. Teď přišla podivná smrt

Česko

  7:00
PRAHA - Kdysi chytal zločince, nakonec měl sám skončit za mřížemi. Pouhý den po vyslovení rozsudku však bývalý elitní policista Stanislav Švábenský, který jako první upozornil na nekalé praktiky Toflova gangu, za podivných okolností zemřel. Jak a kde, zatím nechtějí oficiální místa uvést. Patrně si ale sáhl na život sám.

Obžalovaný Jan Švédík a Radomír Vybíral u zlínského soudu. Na snímku je též Stanislav Švábenský. foto: Dalibor Glück, MAFRA

Minulý týden proletěla médii tragická zpráva o smrti bývalého policisty elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Původně se psalo, že Švábenský zemřel ve čtvrtek za mřížemi. Jenže server Lidovky.cz poté přinesl úplně jinou verzi jeho příběhu, podloženou informacemi policie a vězeňské služby: v době smrti Švábenský nebyl ani ve vězení, ani ve vazbě. (více čtěte ZDE)

Zemřel na svobodě

Přestože mu vrchní soud ve středu potvrdil šestiletý trest za přijetí úplatku, svůj trest ještě nestihl nastoupit. Nedostal dokonce ani oficiální výzvu k nástupu do výkonu trestu, protože v tu dobu ještě nebyla sepsána. Je tak jisté, že Švábenský musel zemřít na svobodě. Proč a jak, zatím není vysvětleno. Některé indicie však nasvědčují tomu, že patrně spáchal sebevraždu.

Toflův gang

Kauza takzvaného Toflova gangu začala v roce 2011, kdy bylo zatčeno šest údajných členů skupiny bývalých policistů a jejich kompliců, kteří v letech 1998 až 2010 vydírali podnikatele na jižní Moravě. 

Nabízeli jim, že jim za úplatek pomůže. Někdy také požadovali peníze s tím, že jedině tak proti oběti nevytvoří falešnou kauzu. Šéfem gangu byl Michal Tofl, bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky. Toho v roce 2010 zastřelil nájemný vrah. 

Někteří si jeho odsouzení vysvětlují bojem uvnitř policie. Byl to totiž právě Švábenský, který jako první upozornil na nekalé praktiky Toflova gangu složeného z bývalých policistů brněnské hospodářské kriminálky. Poukázal na konkrétní lidi a provázanost zločinců s policejním prostředím. 

Detektivovu dlouhou a po většinu času i úspěšnou kariéru provázel jak strmý růst, tak rychlý pád. Policista dlouhodobě patřil ke špičce brněnské expozitury ÚOOZ, podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním měl ještě před tím, než byl donucen svoje místo opustit, dostávat vysoké odměny za dobře hodnocenou práci. Přesto se prý cítil být pod tlakem svých nadřízených a dokonce se i obával o svůj život. 

Vynášení informací

Podle soudu poskytoval mezi lety 2009 až 2011 informace o postupu trestního řízení vedeném proti podnikateli s barevnými kovy Janu Švédíkovi (Jeden ze skupiny obchodníků, kteří zakládali fiktivní společnosti, přes které pochybně nakupovali a prodávali barevné kovy. Soud mu nakonec zabavil na účtě přes 700 tisíc eur - pozn. red.) Za to měl bývalý detektiv dostat nové auto Kia Ceed a 450 tisíc korun. Podle obžaloby navíc podnikatele zavedl do systému informátorů, a tak mu pomohl zjistit, zda jej odposlouchává policie.

Bývalý elitní policista ÚOOZ spáchal ve vězení sebevraždu. Prý za podivných okolností

Přijetí úplatku navíc odstartovalo další nešťastnou éru v jeho životě. Informacemi o podvodně získaném voze a finanční odměně za „činnost pro mafiány“ jej vydíral Švédíkův zlínský advokát Josef Kapušňák. Chtěl, aby Švábenský ovlivnil trestní řízení vedení proti jeho klientovi. Aby si pojistil úspěch, vyhrožoval mu, že pokud tak neučiní, podá na něj trestní oznámení kvůli uplácení. 

Ačkoli Švábenský svou vinu vždycky důrazně popíral, podle spisu jej usvědčila nahrávka mezi ním a podnikatelem, který se k činu sám přiznal. 

Je tak možné, že neunesl pravomocné rozhodnutí soudu, po němž měl brzy nastoupit do vězení. Podle informací serveru Novinky.cz však jeho známí odmítají připustit, že by šlo o sebevraždu. K tomu prý neměl důvod.