21. října 2015 11:01, aktualizováno  11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V táboře ve slovinských Brežicích vypukl požár. Jsou tam tisíce uprchlíků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Požár v Brežicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár v Brežicích. | foto: ČTK

V uprchlickém táboře ve slovinském městě Brežice vypukl ve středu požár, příčina je nejasná. Nikdo údajně nebyl zraněn, na místě zasahovali hasiči i těžkooděnci. V táboře na hranicích s Chorvatskem jsou tisíce migrantů. Během úterý překročilo do večerních hodin slovinsko-chorvatské hranice více než 7500 lidí.

Stanový tábor v Brežicích má kapacitu 400 osob, avšak ta byla kvůli stávající krizi překročena téměř sedmkrát: tamní úřady musely ve středisku ubytovat na 3000 lidí. Při nastupování do autobusů tam již dříve vznikla tlačenice, kterou policisté rozháněli pepřovým sprejem.

Po deváté hodině ráno pak vypukl z nejasných příčin požár. Na místě zasahovali hasiči i policejní těžkooděnci. Některé ze stanů byly spáleny, údajně nebyl nikdo zraněn.Jak poznamenala agentura AP, migranti si u stanů často zapalují ohně, aby se ve velmi chladném počasí zahřáli.

Slovinská střediska pro uprchlíky jsou přeplněná a mnohde docházelo k potyčkám. Slovinský premiér Miro Cerar v rozhovoru s německým deníkem Die Welt kritizoval úřady v sousedním Chorvatsku za to, že se prý nedrží vzájemné dohody a vozí k hranicím příliš mnoho běženců.

Nejpřetíženější jsou nyní ve Slovinsku registrační centra na jihozápadě země, podél hranic s Chorvatskem. Například ve vesnici Dobova vzniklo nouzové středisko v nepoužívané tovární budově a v úterý v něm čekalo dlouhé hodiny asi 2000 lidí na to, až budou moci cestovat dál. Při potyčkách tam podle slovinských médií bylo lehce zraněno několik lidí.

Pepřový sprej použila policie také v největším slovinském středisku pro uprchlíky ve městě Šentijl u hranic s Rakouskem. Migranti tam povalili plot a prolomili se i přes policejní kordon a vydali se do Rakouska pěšky. Podle slovinské policie se takto na cestu neorganizovaně vypravily 3000 lidí, rakouská strana hovořila o čtyřech tisících. Celkem v úterý do Štýrska přicestovalo kolem 6000 migrantů.

V Rakousku je klidněji

V rakouském pohraničním Spielfeldu je ve středu situace oproti úterý mnohem klidnější, uvedla policie. V tamním přijímacím středisku pro uprchlíky je nyní už jen 530 lidí, protože stovky migrantů byly během noci převezeny do ubytovacích zařízení po celém Rakousku. Středisko u hraničního přechodu Bad Radkersburg je nyní zcela prázdné, doplnila APA.

Slovinská policie monitoruje stovky migrantů, kteří do země vstoupili z území Chorvatska (Mostec, Slovinsko).
Rakouští vojáci a běženci.

Slovinští politici viní ze současné napjaté situace i sousední Chorvatsko. Tamní úřady prý nerespektují vzájemnou dohodu o tom, kolik migrantů si budou u hranic předávat a vozí ke slovinským přechodům mnohem více lidí. „Je mi velice líto, že s chorvatskými kolegy máme jen velmi omezenou nebo žádnou komunikaci a spolupráci. Chorvatsko se nedrží dohody, která se týká hraničních přechodů a počtu uprchlíků, kteří by měli cestovat do Slovinska... Od členské země EU bych očekával jiné chování,“ postěžoval si slovinský premiér v rozhovoru s deníkem Die Welt.

Chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić podle agentury Hina Slovinsku nabídl, že Záhřeb bude migranty převážet až k rakouské hranici. Premiér Zoran Milanović zase vyjádřil přesvědčení, že Slovinsko si na změněné podmínky brzy zvykne. „Bylo by směšné se se Slovinskem hádat... Jsou teď první dny poněkud ve stresu, ale nakonec to pochopí,“ řekl premiér novinářům při návštěvě Rijeky.

ČTK
  • 9Diskuse