18. dubna 2018 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko v OSN znemožnilo určit viníky chemických útoků, říká česká velvyslankyně při OPCW

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 38Diskuse
První oběti syrského útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První oběti syrského útoku. | foto: Reuters

HAAG/PRAHA Kvůli pozici Ruska v Radě bezpečnosti OSN nemůže Organizace pro zákaz chemických (OPCW) zbraní označit viníka pravděpodobného chemického útoku v syrské Dúmě, uvedla v rozhovoru pro Lidovky.cz čeká velvyslankyně při OPCW Jana Reinižová. Česká republika útok odsoudila.

Pracovníky Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ve středu ruské a syrské síly opět nevpustily do místa pravděpodobného chemického útoku v syrské Dúmě, důvodem je údajná úterní přestřelka. 

Po jednácti dnech od útoku, za kterým podle francouzských a amerických zpravodajců stojí syrský režim Bašára Asada, je stále méně pravděpodobné, že speciální vyšetřovatelský tým získá nové informace.

Podle české velvyslankyně v Nizozemsku a při OPCW Jany Reinišové však má OPCW i jiné prostředky. Určit odpovědnost za útok však bude složité. 

Prohlášení MZV

MZV je značně znepokojeno dostupnými zprávami o dalším útoku chemickými zbraněmi v Dúmá, který si podle vyjádření záchranářů vyžádal desítky mrtvých a zraněných včetně dětí.

ČR zásadně a dlouhodobě odsuzuje používání chemických zbraní a plně podporuje činnost Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise k Sýrii a Mezinárodního nestranného a nezávislého mechanismu k vyšetření těchto zločinů a stíhání viníků.

Lidovky.cz Jak se česká diplomacie v OPCW postavila k chemickému útoku ze 7. dubna 2018?
Ministerstvo zahraničních věcí vydalo prohlášení, které je dostupné na webových stránkách ministerstva. V obdobném duchu ČR vystoupila i na zasedání Výkonné rady OPCW 16. dubna 2018.

Lidovky.cz Kolik občanů České republiky pracuje pro OPCW?
Velvyslanectví nemá k dispozici přesný údaj, řádově jde o jednotky osob. 

Lidovky.cz Jak rozsáhlý tým do Sýrie odjel? Můžete sdělit, z jakých zemí pochází pracovníci tohoto týmu?
Jedná se o tým devíti expertů. Podrobnější informace technický sekretariát OPCW z bezpečnostních důvodů nezveřejňuje.

Lidovky.cz Jak dlouho bude vyšetřování útoku trvat?
Přesnou dobu vyšetřování je obtížné odhadnout. V obdobných případech v minulosti OPCW potvrdilo použití chemické látky v řádu týdnů či několika málo měsíců. Separátní otázkou je určení odpovědnosti za útok.

Lidovky.cz Vymezila se nějak Česká republika proti zdržování a neumožnění přístupu týmu OPCW do Dúmy?
Česká republika na zasedání Výkonné rady OPCW 16. dubna vyjádřila týmu plnou podporu a apelovala na zajištění přístupu pro experty OPCW do všech míst, která jsou relevantní pro vyšetřování.

Douma
Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynula čtyřicítka lidí.

Lidovky.cz Mohou i po 10 dnech získat pracovníci OPCW nějaké nové informace?
Vedle odběru vzorků či dalších analýz zasaženého místa je možné i po této době provádět další zjišťování jako například rozhovory se svědky.

Lidovky.cz Co je cílem OPCW v Dúmě? Dokázat, zda šlo o chemický útok, nebo poukázat na viníky?
Mise OPCW má mandát určit, zda se jednalo o chemický útok a jaká látka byla použita. K určení odpovědnosti v tuto chvíli neexistuje žádný mechanismus, který by měl pravomoc určit odpovědnost, neboť mandát Společného vyšetřovacího mechanismu OSN a OPCW (tzv. JIM) nebyl v listopadu 2017 prodloužen kvůli pozici Ruska v Radě bezpečnosti OSN.

Lidovky.cz Pokud se ukáže, že se jednalo o chemický útok, jaké možnosti má OPCW co se týče reakce?
Členské státy OPCW mohou vedle politického odsouzení a apelu na neopakování útoků chemickými látkami rozhodnout např. o dalších inspekcích do země do míst, kde jsou vyvíjeny a vyráběny chemické látky. Hlavní těžiště odpovědnosti za reakci mezinárodního společenství leží v Radě bezpečnosti OSN.

  • 38Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky


Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.