29. prosince 2008 8:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

„Určitě to bude dobrodružství“

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 62Diskuse
Alexandr Vondra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Nejvíc budu volat Barrosovi a pak velkým hráčům, jako je Merkelová či Sarkozy, říká vicepremiér Alexandr Vondra.

* LN Za tři dny to vypukne. Co vás v této souvislosti bez většího přemýšlení napadá?
Šest měsíců tvrdé práce a velké zodpovědnosti. Je to balvan.

* LN Jste nervózní? Nebo se těšíte?
Nervózní nejsem. Nervozita není dobrý základ. Určitě to bude dobrodružství. Francouzi nám říkali, že si to užijeme. Ještě jsem to nezažil na vlastní kůži, tak uvidíme.

* LN Víte, komu budete nejvíc volat? Máte někoho nově v mobilu?
Mám mobil na řadu premiérů a ministrů a na úplně všechny eurokomisaře. To jsme teď v posledních týdnech s premiérem sbírali. Sám mi hlásil, že to svědomitě sbírá. S kým budeme nejčastěji mluvit? Záleží na tématu, ale určitě budu často volat šéfovi komise Barrosovi, velkým hráčům, jako je Angela Merkelová nebo Nicolas Sarkozy, a pak kolegům v regionu – Slovákům, Polákům, Rakušanům.

* LN Představme si, že je už 2. ledna a v Gaze se děje, co se děje. Vložila by se ČR do toho?
S Blízkým východem se snaží něco dělat celý svět už řadu let, takže se nechci bít v prsa, že to my vyřešíme. Ale nemůžeme to pominout. Určitě to bude předmětem diskuse ministrů zahraničí, které bude předsedat Karel Schwarzenberg, a jeho názor bude vnímán jako názor unie. Černínskému paláci posledními událostmi v Gaze přibyla práce. I proto, že my chceme na konci předsednictví udělat historicky první summit EU-Izrael.

* LN Příčinou kritiky Česka ještě před předsednictvím byl často prezident. Už se vláda dohodla s Hradem na roli Václava Klause?
Prezident si na jedné straně sám řekl o roli, na druhé tvrdí, že předsednictví je nevýznamné. Definice jeho místa proto není lehká. Možná to bude summit s Ruskem, možná s Kanadou, uvidíme. Naše role bude moderování diskuse, ne hrocení názorů, provokace. Dohoda ještě není, ale předpokládám, že bude.

* LN Co musíte udělat, aby české předsednictví bylo na jeho konci zhodnocené jako úspěšné?
Musíme to zvládnout profesionálně, bez ostudy, a doufejme, že nám to pomůže vyjasnit si i doma řadu věcí ve vztahu k evropské politice. Z pohledu celku bude klíčové, abychom udrželi evropskou ekonomiku na uzdě. Zabránili renacionalizaci podniků, zbytečné regulaci, zkrátka nechali trhu, co trhu patří.
  • 62Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz