Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Úředníci jako živé monitory

Česko

Špinavý vzduch na Ostravsku začala už řešit také Akademie věd

OSTRAVA Odborníci budou zkoumat zdravotní stav strážníků, úředníků a dětí na Ostravsku. Zástupci Akademie věd ČR chtějí zjistit, jak moc se na jejich stavu projevuje znečištěné ovzduší.

„Předpokládám, že jde o největší studii, která se nyní v Evropě z hlediska znečištění ovzduší provádí,“ říká vedoucí výzkumníků Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.

Sedm desítek úředníků krajského úřadu již dostalo speciální monitory, které budou nosit na těle ve dvoudenních cyklech. Monitory zaznamenají všechny nečistoty, které lidé během pokusu vdechli. Stejné monitory dostala i třicítka strážníků z Karviné a nosit je budou také strážníci v Havířově. Testy se budou několikrát opakovat, poslední až příští rok v lednu. První předběžné výsledky ale mají být známy ještě letos na konci roku.

Poruba má horší vzduch než centrum Prahy Podobně se vědci budou zabývat i stavem dětí. „Studujeme sto astmatických dětí z Bartovic a oproti tomu sto podobně postižených dětí z Prachaticka,“ popisuje Šrám. Výzkumníci se pustí i do kartoték dětských pediatrů v různých ostravských obvodech. Z nich mají vyčíst, zda a jak ovzduší na děti v konkrétních částech Ostravy působí.

Experti plánují také speciální odběry vzduchu a nečistot v něm, a to na různých místech Ostravy a později v Karviné. První výsledky nejsou pro Ostravany nijak povzbudivé. Radim Šrám včera konstatoval, že například výskyt látky benzoapyrenu je v Ostravě-Porubě dvakrát vyšší než v Praze. Přitom Poruba je považována za nejčistější část města. Benzoapyren je velmi škodlivou látkou narušující u lidí jejich reprodukční systémy.

Obsáhlý výzkum, který skončí do tří let, má vyjít na desítky milionů korun. Platí je ministerstvo životního prostředí a také ministerstvo školství.

Experti již nyní navrhují přidat vitaminy. A stavební uzávěru Šrám říká, že výsledky průzkumu by s sebou měly přinést i návrhy na možné řešení. „Už nyní by se ale mohlo něco dělat pro nemocné ostravské děti,“ míní expert. Navrhuje přidávání vitaminů do stravy, zavedení škol v přírodě v místech s čistým vzduchem či obohacování stravy ve školních kuchyních. Zvážit by se dle něj měla i stavební uzávěra v Bartovicích, kam nečistoty z nedaleké největší české ocelárny ArcelorMittal dopadají nejčastěji.

Šrám si stěžuje, že výzkum, který je teprve v začátcích, provázejí komplikace. Například strážníci v Ostravě se výzkumu neúčastní. Vedení města doporučilo akademikům, aby si vybrali jiné dobrovolníky. Dalším problémem je i fakt, že po lidech, kteří malé monitorky nosí na těle, se požaduje, aby byly kvůli přesnému výzkumu nekuřáky. A najít dostatečný počet nekuřáků mezi úředníky či policisty také prý nebylo nijak snadné. Výsledky výzkumu může zkreslit také krize, řada podniků kvůli snížené výrobě vypouští méně škodlivin.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...