4. února 2010 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředníci nepotrestali jízdu v opilosti. Soud je osvobodil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dechová zkouška (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dechová zkouška (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM Úředníci ústeckého magistrátu Dalibor Dařílek a Kateřina Balšánková, kteří rozhodli nepotrestat bývalého ústeckého radního a ředitele ústecké nemocnice Jiřího Madara za jízdu v opilosti, jsou nevinní.

Odvolací soud v Ústí nad Labem potvrdil rozhodnutí ústeckého okresního soudu, který je předloni v létě osvobodil. Proti rozsudku se státní zástupce tehdy odvolal.

"Neudělali to úmyslně"
Předsedkyně odvolacího rozsudku Marie Podolková uvedla, že okresní soud posoudil případ správně. Podle ní rozhodl, že oba úředníci nepostupovali správně a svým rozhodnutím poskytli Madarovi výhodu. Soudu se ale nepodařilo prokázat, že by to udělali úmyslně. Proto je nelze odsoudit za zneužité pravomoci veřejného činitele, ze kterého byli obžalovaní.

Madara, který byl v té době předsedou hnutí, které bylo součástí koalice na ústecké radnici, policisté zadrželi při řízení pod vlivem alkoholu v lednu 2005. Balšánková, která případ posuzovala, a Dařílek jako vedoucí odboru dopravy ho nepotrestali kvůli údajně špatnému poučení ze strany policie.

Pod vlivem alkoholu řídil už potřetí
Případ, který úředníci zastavili, byl již třetím Madarovým prohřeškem, kdy řídil pod vlivem alkoholu. Poprvé ho policisté chytili opilého za volantem v březnu 2000, kdy mu v krvi zjistili 1,08 promile alkoholu. Madar dostal pokutu 6000 korun. V červnu 2003 pak u něho přístrojem naměřili 1,39 promile alkoholu, tehdy již odmítl krevní zkoušku. Za přestupek dostal pokutu 13.000 korun. V lednu 2005 mu policisté v dechu naměřili 0,69 promile alkoholu.

Poslední případ na žádost ústeckého primátora přezkoumal i krajský úřad, který konstatoval, že úředníci Madara potrestat měli, protože i přes ne zcela formálně správné policejní poučení existuje dostatek důkazů, že odběr krve odmítl. Magistrát již případ neobnovil, protože byl promlčený.

Madar v lednu 2005 kvůli případu řízení pod vlivem alkoholu rezignoval na svoji funkci radního města, zůstal ale zastupitelem. V současnosti již zastupitelem není. Dařílek vedoucím odboru dopravy zůstal.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse