Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Úředníci rozdělují peníze, jak se jim líbí

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Kdo dosud žil v představě, že se evropské peníze v Česku rozdělují na základě jasného klíče či předem daných tabulek schválených EU, čeká ho hořké zklamání. Rozhoduje spíše libovůle úředníků.

Z vyšetřování kauzy údajných machinací s eurofondy na jihozápadě Čech totiž vyplynula překvapivá skutečnost. Hodnocení žádostí o peníze z těchto fondů závisí až z poloviny na subjektivním posouzení různých hodnotitelů, většinou do těchto funkcí jmenovaných úředníků.

Jinými slovy: pokud váš projekt zrovna neuspěl, nemusí to být kvůli tomu, že nesplnil předem daná a jasně měřitelná kritéria. Žádost mohla být odmítnuta prostě proto, že se hodnotitel špatně vyspal.

Takový systém nejen nahrává spekulacím o možnostech korupce, ale zpochybňuje i objektivitu výběru jednotlivých žádostí. „I pro mě to bylo překvapivé zjištění. Ze sta možných bodů, které hodnotitel může projektu udělit, se 40 až 50 % neuděluje na základě měřitelných kritérií, ale podle osobního názoru hodnotitele,“ řekl hejtman Plzeňského kraje za ČSSD Milan Chovanec.

Důkazem rozdílnosti pohledu na kvalitu projektů je přitom právě kauza údajných machinací s evropskými penězi na jihozápadě Čech. V této kauze policie už v březnu obvinila dva úředníky Úřadu regionální rady Jihozápad z toho, že ovlivňovali výběr žádostí tak, aby některé projekty z Plzeňského kraje dostaly ve výběru přednost před kvalitnější jihočeskou konkurencí.

Za poškozování zájmů Evropských společenství a pletichy ve veřejné soutěži hrozí oběma obviněným až 8 let vězení. Podle obvinění, které mají LN k dispozici, nejde přitom v případu o korupci, toto slovo se ve spisu nevyskytuje, ale o to, že úředníci údajně podléhali tlaku politiků.

Konkrétně mluví policisté právě o Milanu Chovancovi a vicehejtmanovi Jihočeského kraje za ODS Martinu Kubovi. „To je ale naprostý nesmysl, nikdy jsem žádnou žádost neovlivňoval, konkrétní hodnotitele jsem dokonce vůbec neznal,“ tvrdí Chovanec.

Policie zatím odmítá k případu říci jakékoliv bližší informace, stejně tak ministerstvo financí. „Byla tam pochybení, o kterých samozřejmě víme, ale do ukončení vyšetřování je nemůžeme zveřejnit,“ řekl LN ministr financí Miroslav Kalousek.

Případ ale především otevřel dveře do zákulisí rozdělování evropských peněz v Česku. Na základě policejního vyšetřování oba kraje zrušily původní výběr žádostí a vypsaly novou soutěž s částečně novými hodnotiteli. Po oznámení výsledků se ale ukázalo, že se hodnocení od jednotlivých členů hodnotící komise ve stobodové stupnici často rozchází až o 40 bodů.

„Mohou nastat případy, kdy se hodnocení dvou nezávislých hodnotitelů výrazně liší,“ potvrdil LN mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. Podle něj ale v takových případech nastupuje třetí hodnotitel, který odlišné výsledky svých kolegů koriguje. Jenže ani to podle kritiků celého systému rozdělování dotací nemůže zastřít fakt, že místo přesně určených tabulek rozhodují o přidělení miliard úředníci či politici na základě svého subjektivního uvážení.

V některých českých regionech totiž na rozdíl od Jihozápadu může přidávat „body“ projektům ještě přímo krajská politická reprezentace. Někteří starostové obcí proto na základě policejního vyšetřování na jihozápadě Čech zpochybňují samotný smysl přerozdělování evropských peněz.

„My jsme nejprve měli dostat 17 milionů na rekonstrukci základní školy, tedy na projekt, který byl v původním výběru bodově hodnocen jako jeden z nejlepších. Teď ale nemáme dostat na školu nic, zato jsme paradoxně uspěli s projektem zdravotnického střediska, z původního výběru zcela vyloučeného,“ kroutí hlavou starosta Vacova Miroslav Roučka.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: