Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ÚS: Otcové mají u porodu platit jen za nadstandard, ne za přítomnost

Česko

  14:50aktualizováno  15:34
BRNO - Nastávající matky mají podle Ústavního soudu (ÚS) ze zákona právo na blízkého člověka u porodu. Nemocnice mohou žádat náhradu přiměřených a doložených nákladů na nadstandardní služby spojené s přítomností otce, jiného příbuzného nebo duly v porodním sále. Nemají účtovat žádný zisk ani úhradu základních zdravotnických potřeb. Současná praxe v Česku je rozkolísaná, v zahraničí se neplatí. Čeští zákonodárci by mohli podle ÚS zvážit nějakou sjednocující úpravu.

Žena v Chabarovsku porodila více než sedmikilogramové mimino foto: Reprofoto

„Samotná přítomnost nesmí být jakkoliv zpoplatněna. Nemocnice může pouze za férových podmínek vybírat platbu odpovídající přiměřeným nákladům na nadstandardní prostředky. Zároveň platba nesmí být odrazující pro otce,“ řekl novinářům soudce zpravodaj Jaromír Jirsa. Částka by také podle něj neměla být vyžadována předem jako podmínka přístupu do sálu.

Tatínkové nemají platit za přítomnost u porodu, míní ombudsmanka Šabatová

Soud se konkrétně zabýval stížností muže, který v říjnu 2011 v Nemocnici Chomutov zaplatil za přítomnost u porodu 500 korun. Později podal žalobu na provozovatele nemocnice, tedy společnost Krajská zdravotní. Okresní soud v Ústí nad Labem uložil provozovateli, aby muži vrátil 100 korun, což nemocnice předtím označila za svůj přiměřený zisk. Zbytek, tedy 400 korun, nemocnice vyčíslila jako náhradu za jednorázový oblek a přezutí a cenu instruktáže osoby doprovázející rodičku.

Ústecký soud se nyní musí případem zabývat znovu. Zváží účelnost naúčtovaných nákladů, což před tím neučinil dostatečně důkladně. Advokát Krajské zdravotní Daniel Volák zdůraznil, že spor nekončí. „Budeme pokračovat v dokazování, zda ta částka byla přiměřená, oprávněná,“ řekl Volák. O otce bylo podle něj dobře postaráno, personál se mu věnoval.

Za přítomnost 70 Kč

Mužův advokát Martin Cypris naopak obecně poukázal na nemravnost postupu, kdy otec například musí vyrazit do bankomatu, a než uhradí poplatek, může třeba promeškat porod. V konkrétním případě šlo o předčasný porod a oba partneři měli později pocit, že smlouvu s nemocnicí uzavřeli v tísni. Ve sporu jde podle advokáta už nyní hlavně o princip, nikoliv o částku, která je relativně nízká. Nález bude mít podle něj širší dopad. „Tento verdikt už nyní začnou nemocnice, respektive porodnice, zohledňovat ve své činnosti,“ věří Cypris.

Další porod před soudem. Placentu vyhodili, mé přání ignorovali, stěžuje si matka

Momentálně Nemocnice Chomutov podle svého webu vybírá za přítomnost otce nebo jiného člověka u porodu 70 korun. Fakultní nemocnice v Motole žádá 705 korun, v další pražské porodnici u Apolináře se za přítomnost blízké osoby u spontánního porodu platí 300 korun, zjistila ČTK z webů zdravotnických zařízení. V Nemocnici Milosrdných bratří v Brně otcové neplatí nic, přítomnost jiného člověka stojí 1000 korun. V zahraničí se podle analýzy ÚS platit nemusí.

Tématu se v minulosti věnovala také ombudsmanka Anna Šabatová, podle níž má být účast blízkých při porodu bezplatná. Dnešní nález přivítala jako potvrzení svého stanoviska. Podle Šabatové zákon dává pacientovi výslovně právo na přítomnost blízké osoby při poskytování zdravotních služeb. Nemocnice má povinnost přítomnost takového člověka umožnit a strpět. Zdravotnické zařízení tím neposkytuje zvláštní službu nebo nadstandard, ale plní zákonnou povinnost, takže není možné, aby za ni žádalo smluvní cenu.

Autor: