Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Západ důvěřuje britským závěrům ohledně kauzy Skripal. Česko je vyhodnocuje

Svět

  18:08aktualizováno  21:09
LONDÝN - Britská vláda má množství důkazů o roli ruské vojenské rozvědky v případu otravy bývalého ruského i britského agenta Sergeje Skripala, avšak nemůže je zveřejnit, řekl ve čtvrtek náměstek britského ministra vnitra Ben Wallace. Plnou důvěru v britské závěry vyjádřili ve společném prohlášení nejvyšší představitelé Spojených států, Německa, Francie a Kanady.

BŘEZEN - Bývalý ruský agent Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho dcera Julia byli otráveni v anglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok. Z útoku Británie obvinila Rusko, to obvinění odmítlo. foto: Reprofoto

Nové informace o vyšetřování otravy bývalého dvojího agenta a jeho dcery Julije vyhodnocuje i české ministerstvo zahraničí. Ruský investigativní web Fontanka přinesl nové informace o údajných pachatelích známých pod jmény Alexander Petrov a Ruslan Boširov.

Za kauzu Skripal je odpovědný Putin, míní britský náměstek. Moskva obvinění dál popírá

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu řekla, že za otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Británii stojí dva příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Britská prokuratura získala na muže označované jako Alexander Petrov a Ruslan Boširov evropský zatykač a uvedla, že má dostatek důkazů na obžalobu ze spiknutí s cílem zavraždit Skripala.

Podle zmíněné čtveřice západních zemí byla operace „téměř jistě“ schválena vysokými představiteli ruské vlády. Lídři těchto států společně s Británií uvedli, že plánují ještě intenzivněji bojovat proti nepřátelským aktivitám zahraničních tajných služeb a prosazovat zákaz chemických zbraní.

Podle Britů jsou oba podezřelí členy ruské rozvědky

Británie ve čtvrtek na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN o vývoji informovala ostatní členy a označila útok nervovým jedem za „přímé zpochybnění pravidel mezinárodního systému, který nám všem zajišťuje bezpečí od roku 1945“. Ruský velvyslanec Vasilij Něbenzja naopak považuje výroky Londýna za lživé. Podle něj je jejich jediným cílem vyvolat „nechutnou protiruskou hysterii“.

Kreml ve čtvrtek obvinění Londýna ohledně incidentu v jihoanglickém Salisbury označil za nepřijatelná. „Opakujeme, že ani vysoké vedení země, ani nikdo z nižšího vedení nebo nějaký oficiální činitel neměli nebo nemají cokoli do činění s událostmi v Salisbury,“ řekl mluvčí Dmitrij Peskov.

Julija Skripalová poprvé promluvila o léčbě otravy novičokem (23. května 2018).
Pověšené květiny v parku, kde byl otráven bývalý ruský zpravodajský důstojník...

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová zpochybnila autenticitu fotografií podezřelých z londýnského letiště Gatwick, které ve středu zveřejnila britská policie. Muži jsou zachyceni při průchodu koridory vedoucími do hlavní části terminálu, přičemž na obou snímcích je uveden stejný čas. Britská policie podle listu Daily Mail uvedla, že snímky byly pořízeny ve dvou různých, avšak stejně vypadajících chodbách, neboť cestující mají na Gatwicku při odchodu od kontrol k dispozici vícero koridorů.

Česko britské závěry zatím vyhodnocuje

S pasy na jména Petrov a Boširov bylo podle webu Fontanka mezi zářím 2016 a březnem 2018 vykonáno několik cest do Evropy; jejich majitelé navštívili Amsterodam, Ženevu, Milán a Paříž. Alexandr Petrov také před otravou Skripalových byl nejméně jednou v Londýně, a to od 28. února do 5. března 2017, uvedl Fontanka, aniž by specifikoval zdroj informací.

Podle českého ministra zahraničí Jana Hamáčka britské úřady postupně uvolňují další informace včetně utajovaných a „my je vyhodnocujeme“. „Jsme v komunikaci s britskými úřady, tak i s našimi partnery v NATO a EU,“ uvedl na dotaz, jak by podle něj měla ČR reagovat na nová zjištění v kauze.

Reakce dalších českých politiků na vývoj se různí od návrhu požádat o stanovisko Ruska k britským tvrzením po možnost vyzvat Moskvu k vydání podezřelých. Londýn chce ještě během čtvrtka vývoj v kauze Skripalových probrat na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč