Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

USA prodají další armádní letadla

Česko

Letouny za miliardy dolarů hodlají Američané udat v Indii. Jde již o čtvrtou ohromnou zakázku v tomto roce

PRAHA Spojené státy chtějí do Indie prodat armádní přepravní letouny a další techniku v hodnotě až 12 miliard dolarů (zhruba 211 miliard korun).

Po miliardových kontraktech s Tchaj-wanem a Saúdskou Arábií tak USA letos pokračují v sérii rekordních prodejů armádní techniky do východních zemí. Objevily se dokonce i informace, že prezident Barack Obama žádal Kongres o zrušení embarga na vývoz zbraní do Číny.

Kromě deseti přepravních letadel Boeing C-17 by měli Indové dostat také motory do stíhaček, nákladní lokomotivy a průzkumná letadla. O přesných podmínkách kontraktu bude americký prezident vyjednávat na začátku listopadu. Politici v Dillí ale začali armádní techniku nakupovat ve velkém už před několika lety. Hlavním důvodem je nutnost nahradit zastaralé ruské stroje.

Celá záležitost je ale trochu ožehavá hlavně kvůli Pákistánu. Ten má s Indií velmi napjaté vztahy a ozbrojené konflikty nejsou neobvyklé. Američanům by se pak mohla země pomstít menší mírou spolupráce v afghánských operacích.

Je pochopitelné, že v okamžiku, kdy Spojené státy prodají zbraňové systémy některé zemi, její protivník okamžitě přispěchá s protesty a výhrůžkami. Například Čína na začátku roku oznámila, že uvalí sankce na americké firmy, které v rámci mezivládní dohody prodají Tchaj-wanu bojové letouny, helikoptéry a protiraketové systémy. Konkrétně šlo o společnosti jako Boeing, Sikorsky Aircraft, Lockheed Martin nebo Raytheon. USA představují pro ostrovní zemi hlavního partnera, díky kterému může modernizovat svou armádu a alespoň symbolicky odpovídat na nepřátelská prohlášení souseda.

Také smlouva americké vlády a Saúdské Arábie o odkoupení vojenské techniky za rekordních 30 miliard dolarů vyvolala ostré reakce Izraele. USA svého významného spojence nakonec částečně uchlácholily tím, že Arabové dostanou horší stroje, než jaké v příštích letech nabídnou Izraelcům. Konkrétně proti tomuto obchodu ale protestují i saúdští Arabové, kteří na internetových fórech rozpoutali živou diskuzi o tom, jaký má smysl pořízení 18 let starých stíhaček F-15, když jejich soused bude disponovat radarem nezachytitelnými letouny F-35. Také fakt, že kontrakt vytvoří v USA tisíce pracovních míst, není v Saúdské Arábii sužované 10procentní nezaměstnaností přijímán nejlépe.

Nejnovější obchod s Indií nicméně potvrzuje, že Američané stále více pokukují po tamním trhu, který představuje významnou protiváhu ambiciózní Číně. Problém je, že na společnosti z USA stále více dopadají regulace v energetickém, technologickém nebo bankovním sektoru. Indická vláda také zatím nepřistoupila k dlouho plánovaným reformám pojišťovnictví, které by umožnily zahraničním firmám větší zapojení na lukrativním trhu. I proto se hodlá Obama podle mluvčí Bílého domu na plánované schůzce s indickými politiky dotknout i tématu obchodních bariér.

***

AMERICKÝ VÝVOZ ZBRANÍ

Zdroj: US Department of Commerce

Autor: