19. června 2014 20:32, aktualizováno  22:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama: USA vyšlou do Iráku až 300 vojenských poradců

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Projev Baracka Obamy ve Varšavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev Baracka Obamy ve Varšavě. | foto: Reuters

WASHINGTON USA vyšlou do Iráku až 300 vojenských poradců, kteří podpoří Iráčany v boji proti sunnitským džihádistům z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Na mimořádné tiskové konferenci to oznámil prezident Barack Obama. Podle šéfa Bílého domu totiž ISIL ohrožuje i americkou národní bezpečnost.

Obama zároveň zopakoval, že nehodlá do Iráku poslat americké vojáky, kteří by se přímo zapojili do bojů proti povstalcům. Je však prý připraven provést cílené vojenské akce, pokud si to situace vyžádá.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavní prioritou USA podle Obamy zůstává ochrana amerických občanů, kteří se v Iráku nacházejí, včetně zhruba 5000 spolupracovníků velvyslanectví v Bagdádu. Ve spolupráci s Iráčany ale Spojené státy chtějí posílit zpravodajskou činnost, aby získaly lepší informace o aktuální situaci na severu země. Vybudují prý také dvě operační centra: v Bagdádu a na severu Iráku.

Kerryho cesta na Blízký východ

Ještě tento týden vyrazí na Blízký východ americký ministr zahraničí John Kerry, aby podpořil snahy o urovnání konfliktu. Jeho hlavním úkolem bude vyvinout diplomatický tlak na iráckého premiéra Núrího Málikího, aby podnikl kroky vedoucí k vytvoření vlády stojící na užší spolupráci šíitů, sunnitů a Kurdů.

Obama však zároveň zdůraznil, že výběr vedení země je čistě v rukou Iráčanů. Přílišný tlak na Málikího by ho prý mohl přimknout k Íránu, který šíitského politika otevřeně podporuje.

Obama nicméně připustil, že Írán může hrát při uklidnění krize konstruktivní roli, pokud bude stejně jako USA trvat na rovných právech všech iráckých náboženských a etnických skupin.

USA V Iráku:

Spojené státy opustily Irák v prosinci 2011, kdy oficiálně skončila téměř devět let trvající válka proti režimu prezidenta Saddáma Husajna. Podle nevládní organizace Iraq Body Count zahynulo ve válce na 162 000 lidí, z toho téměř 80 procent civilistů. V Iráku též přišlo o život 4801 zahraničních vojáků, z toho 4487 amerických.

Nejvážnější krizi v zemi za posledních několik let nyní způsobila blesková ofenziva islámských radikálů ze sunnitské organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která začátkem ledna ovládla město Fallúdža a částečně dobyla město Ramádí.

Vzbouřenci dali o sobě vědět s plnou silou 9. června, kdy obsadili severní provincii Ninive včetně jejího správního střediska Mosulu. O dva dny později radikálové ovládli město Tikrít, které leží asi 150 kilometrů severně od Bagdádu. V polovině tohoto měsíce vládní síly s pomocí šíitských a kurdských milicí částečně zastavily postup vzbouřenců severně od Bagdádu. (ČTĚTE VÍCE)

ČTK, Lidovky.cz
  • 5Diskuse