Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Úspěch? Dřina a vědecké metody

Česko

Sáblíková a Bauer – Okolnosti českým hvězdám nepřály, přesto v kariéře dokráčely na vrchol

Neuvěřitelné výkony Martiny Sáblíkové jsou kombinací vrozených předpokladů a neotřelých tréninkových metod. Jejich tajemství nezná ani sama rychlobruslařka.

PRAHA Je jako tajný agent, který nosí v hlavě tak cenné informace, že po nich prahne celý svět.

Trenér Petr Novák vytvořil v zemi bez jediného ledového oválu z Martiny Sáblíkové nejlepší rychlobruslařku světa a teď dokola poslouchá: Jak to jen dokázal?

„Zvou mě na různé semináře, abych řekl, jak Martinu připravuju. Já o tom ale nechci mluvit. Trvalo mi dvacet let, než jsem na to přišel,“ usmívá se Novák.

Příběh Sáblíkové je i čtyři roky od prvního velkého vítězství těžko uvěřitelný. Oproti svým soupeřkám má nesrovnatelně horší tréninkové podmínky, a přesto se z ní stal fenomén. Toužíte po vysvětlení?

Odpověď je třeba hledat v jejím těle. „Podívejte se na její postavu. Má sílu hokejisty, a přitom tomu její tělo vůbec neodpovídá,“ říká lékař Libor Macek, se kterým Novák od začátku úzce spolupracuje.

Sáblíková má pro rychlobruslení skutečně nezvyklý somatotyp. Je drobná a váží pouhých 53 kilogramů, což je zhruba o deset kilogramů méně než její soupeřky.

Dlouhé nohy nebo objem stehen však už dávno nerozhodují. U Sáblíkové jde o detaily. Třeba výborné koordinační schopnosti, velké plíce nebo posunutý práh bolesti.

„Dokáže využít každou část svého těla a skvěle ji okysličit. Kouzlo je v tom, že její tělo funguje co nejekonomičtěji,“ tvrdí Macek.

Jeden příklad – na výrobu energie spotřebuje Sáblíková jen 20 procent kyslíku. U většiny z nás je to přitom zhruba polovina.

Má rychlobruslařka dar od přírody? Macek má jasno: „Trénink hraje velkou roli, ale z velké části je to v jejím případě geneticky dané.“

Je to jediná věc, v čem se s koučem Novákem neshodnou. „Já na genetiku moc nedám. Tvrdím, že když bude někdo osm let poctivě trénovat, může soupeřit se světem,“ mávne rukou Novák.

Rychlobruslení zasvětil celý život a už před třiceti lety si vysnil, že vychová bruslaře, který jednoho dne ohromí celý svět.

Na olympiádu v Calgary v roce 1988 dovedl Jiřího Kyncla, o čtyři roky později vyrazil do Albertville s Jiřím Musilem, ale dávný sen mu pomohla splnit až Sáblíková.

„Já ten sport dělal od dvanácti a vím, že lze tělo dostat na špičkovou úroveň. Neříkám, že všichni budou mistři světa, ale do desátého místa by mohl být každý,“ tvrdí.

Nováka proslavil nekonvenční, přísný a tvrdý trénink. A především netradiční vědecké metody.

Když před dvanácti lety objevil ještě neznámou Sáblíkovou, nakoupil speciální přístroje a přípravu talentované dívky začal plánovat podle laktátů nebo tepových frekvencí.

„Dneska se dá všechno dobře měřit. Je potřeba rozbudovat takových šest parametrů těla. Tvrdím, že to trvá čtyři až šest let, někdy i déle,“ popisuje Novák.

Ze šesti údajů u Sáblíkové je ochotný prozradit jediný: 7,4 W na kilogram váhy. Tedy výkon, kterým se pyšní její svaly. Pro srovnání, u obyčejného člověka se tento ukazatel pohybuje kolem 3W.

„Já tomu nerozumím. Petr mi vždy jen řekne, jestli je to dobrý, nebo špatný, a podle toho upraví trénink,“ krčí rameny Sáblíková.

Novákova metoda, jak z křehké dívenky vybudoval ďábelskou rychlobruslařku, však zůstává tajemstvím. „Je to absolutně logické, ale já to nemůžu říct, protože by si na to každý dal pozor,“ míní Novák.

I proto si své trenérské know-how střeží jako oko v hlavě. „On je takový brouk Pytlík. Zamiloval se do toho a chtěl celému světu dokázat, že to jde i bez haly,“ tvrdí o Novákovi Sáblíková.

Když její kouč před měsícem vykládal novinářům, že chce suverénku dlouhých tratí postavit i na start na 1000 metrů, bezděčně si na papír před sebou napsala: „Blázen!“

Ve skutečnosti Novákovi bezmezně důvěřuje. To on z ní ve dvaadvaceti vytvořil legendu. „Nevím, kde je v těch jeho metodách zakopaný pes. Říká, že to jednou prozradí a já budu první, komu to řekne. Pořád na to čekám,“ usmívá se.

***

„Já na genetiku nedám. Když bude někdo osm let trénovat, může soupeřit se světem,“ říká Novák.

„Říká, že to tajemství jednou prozradí a já budu první, komu to řekne,“ culí se Sáblíková

Co dělá Sáblíkovou výjimečnou?

Subtilní postava S výškou 171 centimetrů a váhou 53 kilogramů nepatří mezi typické rychlobruslařky. Nezvykle drobná postava jí ale pomáhá. Na rozdíl od svých soupeřek se na oválu nemusí „tahat“ se zbytečně robustním tělem.

Silné svaly Působí dojmem křehké dívenky, a přitom má sílu jako statný hokejista. Sáblíková je důkazem, že objem svalů není rozhodující. V testech jí naměřili výkon 7,4 W na kilogram váhy, obvyklý údaj je přitom kolem 3 W.

Dokonalá koordinace Při bruslení dokáže do pohybu zapojit větší množství svalů, než je pro lidské tělo běžné, a to jí výrazně ulehčuje práci. Koordinační schopnosti má zčásti geneticky dané, zčásti vytrénované.

Psychika Fyzické přednosti by Sáblíkové nebyly nic platné, nebýt její nezdolné vůle. Říká se o ní, že je nesmírně cílevědomá a už od dětství má posunutý práh bolesti.

Efektivní nakládání s energií Její organismus dokáže fungovat při enormním zatížení maximálně hospodárně. Zatímco obyčejný člověk spotřebuje na výrobu energie až polovinu kyslíku, Sáblíkové na to stačí pouze 20 procent. Proto má sil na rozdávání.

Bývalý rychlobruslař Petr Novák dvacet let vymýšlel nekonvenční tréninkové metody. To on udělal ze Sáblíkové sportovní celebritu.

Jak se při tréninku obejít bez rychlobruslařského oválu, který v Česku chybí? Odpovědí je revoluční Novákovo prkno, na kterém Sáblíková klouže doma v ponožkách.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!