15. března 2010 22:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústav pro kontrolu léčiv dostal pokutu za sbírání dat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Léky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) udělil Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokutu 2,3 milionu korun za to, že shromažďoval citlivá data o zdraví pacientů v rozporu se zákonem.

Napsal to server týdeníku Týden. "Úřad pro ochranu osobních údajů rozhodl o tom, že Státní ústav pro kontrolu léčiv spáchal správní delikt, neboť nestanovil účel, prostředky nebo způsob zpracování vyplývající ze zvláštního zákona," citoval z dokumentu ÚOOÚ.

Úřadu pro ochranu osobních údajů podle Týdne vadí také to, že ústav sbíral data lidí bez jejich souhlasu a že nezajistil bezpečné zpracování osobních údajů. "Za spáchání uvedených správních deliktů Úřad uložil pokutu ve výši 2,300.000 korun a dále povinnost nahradit náklady řízení ve výši 1000 korun," stojí podle serveru v dokumentu.

Takzvané centrální úložiště elektronických receptů, do kterého se sbírala data ze všech receptů pacientů, vzniklo v lednu minulého roku. Stálo zhruba 170 milionů korun, ale v provozu bylo jen do konce léta. Pak jeho fungování zakázal právě Úřad na ochranu osobních údajů. S vysvětlením, že sběr dat byl nezákonný a nikdo z pacientů k němu navíc nedal souhlas. Proti úložišti se postavila i odborná veřejnost, tedy lékaři, lékárníci a zástupci Svazu pacientů. Pacient má podle nich právo vědět, kdo a kdy listuje jeho zdravotní dokumentací. Bez jeho souhlasu by se neměla sbírat ani jeho data.

Státní ústav pro kontrolu léčiv se prozatím k pokutě nevyjádřil.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz