Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ústavní soud začne jednat o škrtech

Česko

PRAHA/BRNO Ústavní soud (ÚS) začne v úterý veřejně projednávat požadavek poslanců ČSSD zrušit zákon, kterým koalice přiškrtila sociální výdaje.

Sociální demokraté například požadují, aby ÚS zrušil škrty v dávkách v hmotné nouzi. Ty se týkají třeba i služeb zdravotně postiženým.

Zákon připravený ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem snižuje dávky v mnoha dalších oblastech sociálního zajištění a dotkne se v podstatě všech občanů pobírajících nějakou formu podpory. Podle 45 poslanců ČSSD byl koncem loňského roku přijat v rozporu s ústavními principy dodržování demokratických pravidel.

Zneužit prý byl stav legislativní nouze, vyhlášený předsednictvem dolní komory parlamentu. To svolalo v jediný den mimořádnou schůzi a údajně bezdůvodně zrušilo obecnou rozpravu, jež měla předcházet hlasování. Zákon pak schválila horní komora parlamentu, svolaná ve starém složení, ačkoli již bylo po volbách do Senátu (v těch vládní koalice ztratila většinu).

„Za svůj resort mohu pouze garantovat, že přijetí zákonů v režimu legislativní nouze bylo oprávněné a nezbytné. Zrušení platnosti těchto zákonů by mělo značný dopad do státního rozpočtu,“ řekl LN Jaromír Drábek. Dopad by byl podle vládních odhadů 30 až 40 miliard Kč.

K soudu je předvolán i Nečas Podle návrhu poslanců zákon omezuje základní sociální práva a svobody občanů zaručené ústavní Listinou základních práv a svobod. Zejména pak způsob jeho přijetí prý porušuje první článek ústavy, zakotvující princip právní jistoty a princip úcty k právům člověka a občana.

Podstata ústavní stížnosti je v zásadě procedurálního charakteru a zpochybňuje v prvé řadě způsob přijetí zákona.

Poslance bude u ÚS zastupovat úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Jako svědek je k soudu předvolán premiér Petr Nečas.

Pravděpodobnost vyhlášení nálezu po úterním odpoledním veřejném jednání je malá, nedá se však vyloučit.

Pokud by ÚS stížnosti plně vyhověl, znamenalo by to zastavení reformních a úsporných opatření vlády. Očekávat by se dala i kritika Ústavního soudu ze strany některých politiků. Ten byl už dříve obviňován, že působí jako nevolená „třetí komora“ parlamentu. Soudkyní zpravodajkou, jež bude formulovat názor soudu, je místopředsedkyně ÚS Eliška Wagnerová. Ta je známá třeba svým nesouhlasným postojem vůči poplatkům za lékařské služby zavedených Tomášem Julínkem (ODS), ministrem zdravotnictví někdejšího Topolánkova kabinetu.

Poslanci ČSSD podali k ÚS ještě další dva návrhy týkající se zrušení novely zákona o stavebním spoření a zrušení opatření, při kterých nemocní nemají nárok na proplacení prvních tří dnů nemocenské. Všechny tři návrhy bude ÚS projednávat odděleně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!