Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ústí se chce odpolitizovat. Hledá kupce

Česko

„Státní“ fotbal - V první lize se poprvé v historii představí dva kluby, které vlastní a provozují města

Před pěti lety zachránili politici fotbal v Ústí a Hradci před krachem, ale kritizované spojení trvá dál. Důvod? Stále chybí silný soukromý vlastník. PRAHA Bývaly doby, kdy se ve fotbalové lize scházeli na nejvyšší úrovni přímo majitelé klubů.

Pokud by letos chtěli fotbaloví bossové Daniel Křetinský nebo Tomáš Petera stejnou myšlenku znovu oprášit, teoreticky by vedle nich měli usednout i primátorové Ústí nad Labem a Hradce Králové.

Úsměvné? Ne tak docela. S dvěma nováčky se totiž první liga rozrostla nejen o dvě velká krajská města, ale také o kluby, ve kterých drží majoritní podíl města.

Poprvé v historii od rozdělení federace se tak nejvyšší česká soutěž setká s problematickým fenoménem propojení profesionálních klubů a veřejných financí.

„Nese to svá úskalí, ale jsme za to rádi. Výhody převažují. Máme od města maximální podporu,“ říká ředitel Hradce Richard Jukl.

Jeho klub koupilo město v roce 2005 od Čechoameričana Jana Vody, aby jej zachránilo před krachem. Jenže provizorní řešení trvá už pět let a město dál vlastní 100 procent akcií klubu.

„Z ekonomického hlediska se nám to možná nevrátilo, ale ze společenského určitě,“ pochvaluje si předseda představenstva klubu a hradecký radní Pavel Staněk.

V Ústí je situace ještě komplikovanější. Klub bez prvoligové tradice už několik let marně hledá silného partnera a pomáhat mu musí i sousední FK Teplice, který v Ústí stále drží 22 procent akcií.

Rozhodující slovo má ale se 78 procenty ústecký magistrát. „Je pravda, že město si finanční stránku hodně hlídá, přece jenom se ve fotbale snadno vytvářejí dluhy,“ připouští Jiří Dušek, který v klubu ještě nedávno působil jako tiskový mluvčí, ale teď ho sám řídí.

V případě obou klubů totiž město zároveň pokrývá i výraznou část jejich rozpočtu; v Ústí, které půjde do ligy s nejmenším rozpočtem 30 milionů korun, je to 6,5 milionu.

Hradec zase do svého klubu pošle 15 milionů, což nakonec bude představovat zřejmě necelou polovinu rozpočtu.

Kromě toho navíc v obou městech počítají s výstavbou nového stadionu, protože ty stávající už dosloužily. V Ústí by měl přijít na 180 milionů, v Hradci se zase počítá s investicí ve výši 450 milionů. Pochopitelně z peněz města.

„Je to určitý způsob podpory vrcholového sportu a zábavy pro občany. Počítám, že v první lize se teď o tom bude víc diskutovat. Budeme všem na očích,“ říká Staněk.

Řadě tuzemských klubů pomáhá město třeba tím, že z vlastních peněz provozuje stadion, nikde však nemají politici rozhodující slovo jako v Ústí a Hradci.

Hradec o prodeji neuvažuje Ostatně takové spojení je často terčem kritiky. Důvodů je hned několik. Provozovat profesionální klub s milionovým rozpočtem ze státních peněz je přinejmenším problematické. Zvlášť v soutěži, která se vypořádává s korupční minulostí.

A riziko najdete i na straně klubů, které při každých komunálních volbách žijí v nervozitě, jaký postoj zaujme nové vedení města.

I proto by se teď v Ústí po pěti letech měly hnout ledy a v čele vlastnické struktury klubu by měl město nahradit soukromý subjekt.

„Chci strukturu změnit, odpolitizovat ji. Ani město už nechce klub vést, je to pro ně velká finanční zátěž,“ tvrdí šéf Ústí Dušek.

Město by se údajně v průběhu podzimní části sezony mělo zbavit 68 procent akcií a ponechat si jen desetinový podíl. „Jednám se třemi subjekty, teď jedu za čtvrtým. Je to na dobré cestě,“ říká Dušek.

V Hradci by se naopak nic měnit nemělo, bez ohledu na výsledek podzimních voleb. Důvod je prozaický. Město by totiž nyní těžko shánělo kupce. „Ve Východočeském kraji je největší fabrikou fakultní nemocnice, což asi není typ partnera, který by nám dával prostředky,“ usmívá se trpce Jukl.

***

PRVOLIGOVÍ NOVÁČCI Ústí nad Labem a Hradec Králové spojuje majetková struktura. V obou klubech má majoritní podíl město. FK Ústí nad Labem rozpočet klubu 30 milionů korun příspěvěk města do rozpočtu 6,5 milionu korun majetková struktura 78 % město, 22 % FK Teplice (Ústí chce 68 % akcií prodat) okolnosti spojení klubu a města Dlouhodobě nepřehlednou situaci vyřešil v roce 2005 převod klubu na akciovou společnost, ve které tehdy 51 % akcií drželo město a zbylých 49 % FK Teplice. Úspěšnější klub ze sousedního města musel kvůli svazovým pravidlům podíl postupně snížit ve prospěch města. stadion Městský stadion stěží vyhovoval požadavkům pro druhou ligu, Ústí tak své domácí zápasy bude hrát na stadionu v sousedních Teplicích. Už příští rok by se mohlo stěhovat zpět: město počítá s přestavbou současného stadionu, na kterou vyčlenilo 180 milionů korun.

FC Hradec Králové rozpočet klubu 40 milionů korun příspěvěk města do rozpočtu 15 milionů korun majetková struktura 100 procent město okolnosti spojení Město do klubu vstoupilo v lednu 2005, když se Votroci dostali pod vedením Čechoameričana Jana Vody do finančních potíží. Zadlužený klub odkoupilo za 15 milionů a na dohrání druholigové sezony vynaložilo dalších 12 milionů. Před čtyřmi lety Vodovi odpustilo většinu z původních dluhů. stadion Stadion vlastní město, které v létě klubu přispělo na vybudování vyhřívání trávníku částkou 5,5 milionu korun. Stávající stadion, pověstná „lízátka“, který rychle chátrá, by v budoucnu měla nahradit nová moderní aréna, která bude součástí velkého obchodního projektu.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč