Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Ustláno pro Koláčka: Vítejte v pětihvězdičkovém vězení Saxerriet

Bývalý manažer Mostecké uhelné Antonín Koláček by mohl skončit v „base“ s dovolenou, pravidelnou mzdou a domácími mazlíčky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

P29a32v12e83l 92M83i23c47h94a68l 9683935683

Ztráta svobody stačí, netřeba mučit
Řada lidí porevolučních žádnou svobodu nemá, nemají tedy co ztratit.  Jsou ovšem i jiné věznice i ve Švajcu, ale kdo byl vězněn, kdo to jen nečetl, neslyšel, kdo zná vězněné nejen z filmu, ztráta svobody JE dostatečná sankce. Pořád naše civilizace spíše koketuje s nápravou, než s pomstou. S ochranou publika, s vymezením zločinu, než se sadistickým potěšením přihlížejících pokrytců. Nejsme u.s. pologramotní farmáři, pro které je stát přesvědčivý, až když zločinec na křesle. Za pár století civilizace, která nám byla dopřána dříve, se také změní. Naše civilizace tuší, že 9O % zločinu (ponižování manžela, manželky, dětí.., např. ) trestáno není. Kodex vybere jen nemnoho činů, ne těch nejnebezpečnějších, ale jen ty, na které stačí. Co je obvyklé (komunismus, nacismus, socialismus) se netrestá, jak zločin páše víc jak 2o % všeho lidu, trestat nejde. Což není beztrestnost, kdo zná důchodce hnijící v DD s "návštěvami" potomků,vidí, že  Boží mlýny fungují a odpykat se dá i špatná výchova, nebo výchova obrazovkou s paní B., herečkou a autoritou i při volbě prezidentské. Naše civilizace nevede již krevní mstu, ale to neznamená, že není osobní vyrovnání účtů. Tu leckdo by rád byl v kobce, neb jinde bezpečí nečeká, i se sám hlásí o ubytování. A pokud je to snad málo, je to i pokrytectvím veřejnosti, která řve po přísnějších trestech, ale v praxi se zločinci obchoduje, sousedí, volí je, ba uctívá a obdivuje. Jsou naštěstí země, kde  přijít do místnosti komunista, čestní lidé se zvednou a odejdou. Nechtějí mít podíl na skákání po hrobech obětí popř. urážení pozůstalých. Tam jsou k provinilcům empatičtí; jsou však země, kde komunisté a podobné i nacistické zrůdnosti oslavovány, tam si lid hledá obětní beránky, za svou tupost.
0/0
21.10.2013 23:01
Foto

ztráta svobody je citelná pro toho,
kdo si svobodu uvědomuje a potřebuje ji. Pro ty ostatní  převáží výhody pravidelného jídla, zajímavé práce a jistého výdělku, zbavení se povinnosti chodit platit složenky.... Svoboda je relativní. Mnozí věřící lidé vzpomínají, jakou si byli schopni vytvořit duševní svobodu i v podmínkách kriminálů.  Druhá věc je, že pokud kriminál přežili fyzicky, odnesli si obvykle doživotní zdravotní problémy.Vězení je relativní. České vězení asi vlídnější, než v Thajsku nebo Nigerii, popř. v Číně, kde lze snadno přijít o ledvinu či o srdce. Nicméně pokud má být vězení něčím, co (kromě jiného) průměrného člověka odrazuje od páchání nepravostí, mělo by být jasné, že v base bude pro průměrného člověka pohodlí menší, než mimo ni.  To není  msta, to je racionální kalkul. Nevím, kolik je v tom švýcarském vězení bachařů, asi minimum. Ale vybudování té farmy, dílen atd., angažmá psychologů ... muselo stát majlant.  V Praze existuje pasťák  - "Zařízení pro děti-cizince", kde na jednoho běžence donedavna (nevím, jak dnes) připadlo cca 2,5 osob personálu (psychologové, etopedi, učitelé, vedoucí učitel dvou učitelů,vychovatelé, spec. vychovatelé, noční vychovatelé, hospodářka, nákupčí, asistenti asistentů.......) Rozpočet nesrovnatelný s např. ústavy pro děti s těžkými kombinovanými vadami (ZDC odhaduji  260 tisíc/měsíc/ dítě),  do rozpočtu se totiž musely vejít i offroady vedoucích a nákupy zbytečností. Pak je otázka, do jaké míry je zde zařízení kvůli dětem a do jaké míry děti kvůli pasťáku dojícímu MŠMT, papírově vykazujícímu každoročně vynikající výsledky. PS. Vloni zasáhl ombudsman a půlka ústavu byla pro špatné zacházení s dětmi zrušena.  To již však nejsme ve Švajcu, ale  v  "Česku".  
0/0
23.10.2013 10:51