Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

‚Uteč, schovej se, varuj.‘ Londýn prvně otestoval strategii při teroristickém útoku

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Policie tvrdí, že utéct před jakoukoli hrozbou a varovat ostatní je lepší, než se snažit vyjednávat, schovat se nebo se vzdávat. Je to doloženo zkušenostmi. Během londýnského útoku ze soboty na neděli policisté i civilisté v praxi poprvé soustředěně využívali systém „Uteč, schovej se, varuj“.

Uteč, schovej se, zavolej foto: Lidovky.cz

VŠE O ÚTOKU V LONDÝNĚ

V sobotu večer najela bílá dodávka do lidí na mostě London Bridge a následně nabourala u nedalekého tržiště v londýnském centru Borough Market. Tam z dodávky vyskočili tři muži a noži s dlouhými čepelemi útočili na lidi v okolí. Po osmi minutách ukončila jejich krvavé řádění policie, která je zastřelila. Při útoku zemřelo sedm lidí, 48 jich bylo zraněno, přes 20 jich bylo v kritickém stavu.

Systém „Uteč, schovej se, varuj“ je mířen na jakoukoli situaci, ve které civilisty ohrožují ozbrojení útočníci. Obětí v Londýně mohlo být mnohem více, kdyby se většina obyvatel i bezpečnostních složek nechovala podle nové strategie.

Kromě rychlého zásahu policejních složek - k likvidaci teroristů došlo již 8 minut po nahlášení útoku - využily bezpečnostní složky premiérově také novou strategii. Policie na sociálních sítích okamžitě varovala civilisty, aby od krizové oblasti utíkali, a stejně radila i lidem v místě útoku. Pokud to nebylo možné, měli se všichni schovat uvnitř, zabarikádovat a ztišit telefony, než kontaktovali policii. Ta během útoku obdržela přes stovku telefonátů.

Mark Rowley v informačním videu o nové kampani „Uteč, schovej se a varuj“ vysvětluje, že jde o rady na základě zkušeností. „Všichni jsou si vědomi teroristických hrozeb po celém světě,“ říká Rowley. „Nikdy nemůžeme počítat s každou situací, takže pokud někdo reaguje instinktivně a rozhodne se bojovat, protože nemá na výběr, nikdy bychom ho za to nekritizovali,“ podotýká.

Hasiči a záchranáři u London Bridge.
Lidé opouštějí oblast London Bridge.

Svědci popisovali, že policie se v sobotu večer v Londýně strategie držela. Irene Smithová se těsně po útoku setkala s policisty, kteří na místě zasahovali. „Utíkejte tak rychle, jak můžete. Utíkejte o život,“ řekla jí policistka.

V tu dobu Smithová nevěděla, před kým utíká, ale poslechla policejní instrukce. „Napůl jsme očekávali, že nás někdo střelí do zad,“ popsala.

Když policie v sobotu vydala instrukce, reakce se různily. Někteří lidé si myslí, že jde o ukázku slabosti. Další rady oceňují jako praktické.

Strategii vyvinuly protiteroristické policejní složky po zkušenostech s útoky, které Británii postihly. Policie po westminsterském útoku v březnu, kdy útočník zabil pět lidí a 50 jich zranil, zabránila až pěti dalším útokům. 22. května bylo 22 lidí zabito a přes sto lidí zraněno na koncertu v Manchesteru.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...