13. září 2016 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útěk z paralyzovaného města: Opustit Aleppo znamená 20 minut jízdy pod plnou palbou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Prodejci v poloprázdných stáncích na aleppské tržnici nemají kvůli obléhání co... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejci v poloprázdných stáncích na aleppské tržnici nemají kvůli obléhání co... | foto: Reuters

ALEPPO/PRAHA Ruský a americký šéf diplomacie Sergej Lavrov a John Kerry se o víkendu dohodli na klidu zbraní, který měl začít spolu se začátkem íd al-adhá, svátkem oběti, v pondělí večer. Čtvrt milionu lidí obklíčených už třetí měsíc ve východním Aleppu však nečeká, že by oslavy svátku byly jiné než v minulých letech, tedy poznamenané očekáváním smrtících náletů. A útěk z města není nic jednoduchého.

„Takřka všude okolo jsou lidé, které bombardování zmrzačilo či jim vzalo jejich blízké,“ uvedl pro deník Guardian Mohamed Abu Aldžúd, jenž pracuje pro kolektiv Aleppo Media Centre dokumentující útoky na Aleppo. „Tady neexistuje žádný svátek ani radost,“ dodává.

Příměří by teoreticky mohlo trvat až týden. Jeho cílem je především umožnit doručení humanitární pomoci hladovějícím obyvatelům. Podpořil jej i sám Asad a jeho důležitý spojenec, íránský režim. Lidé přímo v Aleppu se však obávají, že příměří dlouho nevydrží.

Asadovy jednotky s podporou Ruska, Íránu a milic Hizballáhu celé léto obléhají pozice opozičních sil na východě města. Podařilo se jim odříznout obyvatele od jediné zásobovací trasy. Na tři měsíce se silnice ze severu stala válečnou zónou a bylo skoro nemožné přivézt jakoukoliv pomoc. Situace vygradovala údajnými chemickými útoky, při nichž minulý týden zemřeli dva lidé na následky inhalace chlóru.

Armáda věrná Asadovi, kterou podporují ruské síly, v minulých týdnech obklíčila povstalci ovládanou východní část Aleppa a uvnitř se ocitlo bez dodávek potravin přes 200 000 lidí. Rebelům, kteří jsou pod neustálými údery ruského a syrského letectva, se v sobotu po třech týdnech podařilo obklíčení prolomit a zahájit protiofenzivu. Oběma stranám poté přibyly ve městě a jeho okolí posily.
Tank rebelů útočí na vládní pozice.

„Používají nejen chlórové bomby, ale také fosfor a kazetové a termobarické pumy,“ popisoval aleppský doktor Usáma Abu al-Ezz s tím, že cílem vládních náletů je zbavit město života úplně.

V omezených podmínkách se většina lidí v Aleppu spoléhá na rýži a bulgur jako hlavní složky stravy. Doktoři nestíhají ošetřovat raněné ani je poslat pryč z města, aby mohli být ošetřeni jinde. Chybí lékařské náčiní i medikamenty. Podle Abu al-Ezze jsou také čím dál častější případy podvýživy a ve městě chybí dostatek mateřského mléka pro kojence. Město trpí také nedostatkem pitné vody. Zvláštním důsledkem obléhání je i fakt, že lidé úplně přestali používat vozidla. „Aleppo je ve stavu totální paralýzy,“ popsal situaci Abu Aldžúd.

Cesta z Aleppa: 20 minut jízdy pod plnou palbou

Pro některé obyvatele Aleppa se však riskantní jízda motorovým vozidlem stala jedinou možností úniku z bezvýchodné situace.

Mladý aktivista a novinář Louai Barakat se rozhodl ze sevření Asadových sil uniknout kvůli ženě a několikaměsíčnímu synovi. „Bylo to těžké rozhodnutí. Nechal jsem tam své přátele a příbuzné. Musel jsem opustit svou práci v nejdůležitějším období,“ uvedl pro americkou stanici NBC z bezpečí svého nového domova v tureckém Gaziantepu.

Kvůli stupňujícímu se nebezpečí nasedla rodina spolu s dalšími deseti lidmi do dodávky k bývalému řidiči záchranky, jenž znal Aleppo lépe než kdokoliv jiný a věděl kudy proniknout kolem vládních jednotek a minimalizovat tak rizika střetu.

Přesto muselo osazenstvo dodávky počítat se vším. „Věděli jsme, že nás mohou zastřelit nebo trefit některou z bomb,“ popsala situaci Louaiova manželka Samar.

Ve chvíli, kdy vjelo auto do nebezpečné zóny, začali po něm vojáci pálit. Jízda přes sutiny a roztříštěné zbytky budov trvá zhruba 20 minut za neustálé palby.

Řidiči jsou podle aktivistů schopní převést ven z města asi sto lidí za den. Avšak v některých dnech se ani ti nejstatečnější řidiči neodváží riskantní misi podstoupit, proto si zoufalí obyvatelé musejí počkat na příznivější podmínky.

„Naší povinností je převážet zraněné do nejbližších nemocnic,“ uvedl Džumá Arab, šéf evakuačního týmu, s tím, že v táborech vně Aleppa je to bezpečnější než za branami města.

Podle Louaie vládní síly přesně znají důsledky svých útoků. „Nejsme pro ně civilisté, ale teroristé, včetně žen a dětí,“ zakončil svou zpověď novinář a aktivista.

fasJakub Fajnor
  • 6Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!