Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

'Útočí ze zákopu. Na každém kroku číhá smrt.' Svědectví z obléhané Fallúdže

Svět

  18:00
FALLÚDŽA/PRAHA - Už přes týden zuří bitva o Islámským státem okupovanou Fallúdžu, první velkou baštu IS v Iráku. Zatímco irácké jednotky popisují tvrdý odpor vyzbrojených a dobře připravených džihádistů, z města se stalo pomyslné minové pole, z něhož se zoufale snaží uniknout civilisté. „Odvlekli naše muže a my nevíme, jestli jsou ještě naživu,“ líčí ti, kteří uspěli.

Cílem ofenzivy irácké armády je vyrvat Fallúdžu z rukou Islámského státu, který město uchvátil na začátku roku 2014. foto: ČTK

Od 21. května uteklo z Fallúdže přibližně 550 rodin, ve víru války však zůstává uvězněno až 50 tisíc lidí - a z toho na 20 tisíc dětí -, jejichž životy visí kvůli prudkým bojům na vlásku. Už dříve neútěšná humanitární situace ve městě, jemuž Islámský stát vládne dlouhých dva a půl roku (od začátku ledna 2014, tedy ještě před rozkolem s al-Káidou - pozn. red.), nyní hrozí katastrofou: chybí jídlo i voda a lidé hladoví. Cena jednoho pytle mouky se vyšplhala na astronomických 700 dolarů (téměř 17 tisíc korun) a přežití místním zajišťují hlavně shnilé datle.

Cílem ofenzivy irácké armády je vyrvat Fallúdžu z rukou Islámského státu, který...
Bitva o Fallúdžu (snímek zveřejněný na internetu mediálním oddělením IS).

Zamykají rodiny v podzemí

OSN Islámský stát vyzvalo, aby pro civilisty neprodleně otevřel koridory a zajistil jim bezpečnou cestu z města, džihádisté mu ovšem sluchu nedopřáli. Ve chvíli ohrožení naopak místním ještě přitáhli otěže, líčí ti, kterým se z Fallúdže podařilo uprchnout - povětšinou z míst, která již kontrolují irácké jednotky,

‚Není co jíst, není kam utéct.‘ Město obležené Islámským státem zoufale bojuje o přežití

„Daiš nás okupoval přes dva roky. Přežívali jsme na ječmenném chlabu, protože nebylo žádné (jiné) jídlo. Ani žádné léky,“ popsala novinářům čtyřicetiletá matka dvou dětí Umm Salam. Své potomky z města dostala, ale manžel zmizel v rukou islamistů. „Naše muže odvlekli před příchodem (iráckých) ozbrojených sil a nevíme, jestli jsou ještě naživu, nebo mrtví,“ strachuje se uprchlice. „Vzali s sebou i celé rodiny, nevíme, jaký je čeká osud.“

Agentuře AFP se podařilo telefonicky mluvit s obyvatelem centra Fallúdže. Také on potvrdil, že džihádisté pod tlakem ofenzivy stupňují teror: „To, jak zacházejí s lidmi, se horší každým dnem. Vypadá to, že se jich zmocňuje panika. Zlobí se, protože (od místních) necítí podporu, urážejí lidi na ulicích, křičí na ně věci jako ‚Zbabělci, nejste s námi!‘ Včera shromáždili mladé muže z různých částí města - myslíme, že jich bylo tak sto - a odvedli je někam pryč.“

„Islámský stát stěhuje rodiny z okrajů města do centra,“ řekl stanici RFE/RL jiný obyvatel města. „Některé zamykají ve sklepech nemocniční budovy.“

Uprchlíci z Fallúdže v provizorním středisku ve městě Garma. Bitva iráckých...
Uprchlíci z Fallúdže v provizorním středisku ve městě Garma. Bitva iráckých...

Uprchlíci z Fallúdže v provizorním středisku ve městě Garma.

Jako minové pole

Pro ty, kteří zůstávají, se existence změnila v pomyslnou cestu minovým polem, které nastražil jak Islámský stát, tak válka s ním. Jen za toto pondělí hlásila hlavní městská nemocnice 32 zabitých civilistů, přičemž první týden ofenzivy se počet mrtvých pohyboval v řádu desítek; zemřelo přibližně 30 civilistů a 20 bojovníků IS.

Obyvatelé Fallúdži teď čelí nelehké volbě: zůstat doma, ale ve válečném běsnění, nebo před ním zkusit utéct. Ať tak či tak, v obou případech riskují život. „Ti, kdo se rozhodnou pro útěk, vědí, že na ně na každém kroku číhá smrt,“ řekl zpravodaji al-Džazíry představitel OSN v Iráku Bruno Geddo. „Pokud se jim podaří dostat k bezpečnému koridoru, irácká armáda je může evakuovat. Ale jestli je (IS) chytí, popraví je. Je to extrémně riskantní a nebezpečné.“

Tuhý odpor džihádistů

Irácké ozbrojené jednotky, složené převážně z regulérních vojáků a policistů, elitních protiteroristických sil a šíitských milicí, mezitím dál bojují, aby Fallúdžu vyrvaly z rukou Islámského státu. V lednu 2014, kdy se jí tehdy ještě ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii) zmocnil jako vůbec prvního velkého města v Iráku (půl roku před velkou ofenzivou, jíž padl za oběť Mosul - pozn. red.), Bagdád oznámil, že se Fallúdžu nepokusí získat zpět, neboť se obává o život jejích civilních obyvatel. Ovšem tehdy byla irácká armáda extrémně slabá a nepřipravená. Dnes je situace jiná.

Hlouběji k pádu Fallúdže:

Navzdory tomu však bojem zocelení vojáci narážejí na tvrdý odpor ze strany džihádistů, potvrzují zprávy z bojiště. „Naši muži se dostali do palby, (islamisté) jsou dobře ukrytí v zákopech a tunelech,“ vylíčil pro VICE News velitel jednoho z elitních týmů, který je nasazen na jihovýchodním okraji Fallúdže. Poté co se irácké jednotky, ze vzduchu podporované americkými letouny, pronikly od jihu do města a obsadily jednu z tamních policejních stanic, zahájil Islámský stát nelítostný protiútok.

„Útočilo na nás asi sto bojovníků (IS), byli těžce ozbrojení, ale nepoužili výbušná auta ani sebevražedné atentátníky,“ řekl al-Džazíře velitel celé operace, generál-poručík Abdul-Waháb Sádí. Výpad se podařilo odrazit a na bojišti zůstalo 75 zabitých džihádistů, dodal. O počtu svých padlých se nezmínil, ale al-Džazíra s odvoláním na své zdroje operuje s nejméně patnácti mrtvými.

Velitel fallúdžské operace, generálporučík Abdul-Waháb Sádí (uprostřed),...
Irácké elitní protiteroristické jednotky se připravují k akci během operace k...

Elitní protiteroristické jednotky se připravují k akci během operace k dobytí Fallúdže,

Dva armádní důstojníci agentuře AP potvrdili, že IS útok předvídal a připravil se na něj. Jeho bojovníci využívají dříve vyhloubené tunely a vycvičené odstřelovače; vyslali také šest výbušninami naložených aut, která se však podařilo zničit dříve, než zasáhly irácké vojáky.

Uvnitř továrny na teror. Šokující video z útrob bombové dílny Islámského státu

„Vůbec to nebude jednoduchý boj,“ konstatoval pro AP Isa Isáví, hlava fallúdžské místní rady, který je nyní v provizorním uprchlickém táboře poblíž Falúdže. „Od lidí, kteří teď utekli, jsme slyšeli, že (IS) je na tuhle bitvu přichystaný. Jedinou obětí těchto bojů jsou mírumilovní (civilisté). Bojím se, že IS je použije jako lidské štíty, aby iráckým silám zabránit vzít si město zpět.“

Bitva o Fallúdžu (snímek zveřejněný na internetu mediálním oddělením IS).
Bojovník teroristické organizace Islámský stát ve Fallúdži (snímek zveřejněný...

Bitva o Fallúdžu (snímek zveřejněný na internetu mediálním oddělením IS).

Nebezpečné vítězství

Čtrnáctiletého chlapce oslepil sebevrah Islámského státu. Díky lékařům opět vidí

Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil zahájení útoku na Fallúdžu v neděli 22. května, bezprostředně po mimořádně krvavé sérii atentátů, které usmrtily přes 150 obyvatel Bagdádu a pod něž se podepsal právě Islámský stát.

Fallúdža, která leží jen padesát kilometrů od irácké metropole, byla po pádu Saddáma Husajna baštou sunnitské vzpoury jak proti americké okupaci země, tak proti posthusajnovské šíitské vládě. O deset let později se právě ona stala prvním velkým iráckým městem, jež si sunnitští extremisté podmanili.

Pokud velká ofenziva uspěje, bude Fallúdža po Tikrítu a Ramádí třetím velkým městem, kde se irácké armádě podaří zlomit vládu islamistů. Otázka je, co přijde poté. Rekonstrukce bude dlouhá, bolestivá a s ohledem na nebezpečné sektářské napětí také nesmírně riskantní.

Forenzní experti zkoumají masový hrob objevený v Tikrítu, který irácké ozbrojené síly osvobodily z rukou Islámského státu.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.