17. srpna 2009 20:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Útočníci z Vítkova pocházejí z Horního Benešova

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Maminka popálené Natálky Anna Siváková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maminka popálené Natálky Anna Siváková. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

HORNÍ BENEŠOV Útočníci z Vítkova jsou podle svých známých "hodní kluci". Starosta Horního Benešova ale připouští, že své extrémní názory dávali najevo už dřív.

Doupě všeho zla. I to už o sobě slyšeli lidé z poklidného Horního Benešova na Bruntálsku. Právě v jejich městě minulou středu policejní zásahová jednotka zadržela dva ze čtyř pravděpodobných pachatelů žhářského útoku na romský dům ve třicet kilometrů vzdáleném Vítkově.

Jaromír Lukeš - jeden z pravděpodobných útočníků ve Vítkově

Šlo o Ivo Müllera a Davida Vaculíka. Müller pracoval u technických služeb, pětadvacetiletý Vaculík před pár měsíci odmaturoval na zdejším stavebním učilišti. Jejich známí byli vesměs překvapeni tím, že by právě oni stáli za vražedným útokem na Romy. Popisovali je jako "chlapce ze slušných rodin" a "hodné kluky".

ČTĚTĚ VÍCE O VÍTKOVSKÉ KAUZEStarosta Horního Benešova Jaroslav Žerotínský však pro Českou televizi připustil, že Müller a Vaculík své extrémní názory dávali najevo už dřív. "Před třemi, možná čtyřmi lety se u nich nějaké tyto sklony projevily, ale čistě jenom verbálně," řekl starosta Žerotínský.

Třetí z pravděpodobných pachatelů – Jaromír Lukeš – pochází z Opavska. Před dvěma roky organizoval demonstraci v Přerově, na které vystupoval i předseda Dělnické strany Tomáš Vandas.

Téma o tragédii ve Vítkově a odhalených žhářích čtěte v úterním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz