24. září 2007 7:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok v Kosovu: dva mrtví

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kosovo zůstává neklidnou oblastí (foto z roku 2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kosovo zůstává neklidnou oblastí (foto z roku 2005) | foto: AFP

PRIŠTINA Smrt nejméně dvou osob a zranění jedenácti lidí si vyžádal výbuch, který dnes brzy ráno poničil obchody v centru kosovské metropole Prištině. Explozi v srbské provincii Kosovo usilující o nezávislost na Bělehradu způsobila výbušnina dosud neznámých pachatelů.

Podle očitých svědků se jednalo o silný výbuch, který rozbil výlohy a fasády víc než desítky obchodů na bulváru Billa Clintona. Zřítila se část jednoho domu. Na místo přijelo několik sanitních vozů a hasiči. Policie uzavřela oblast a hledala další případné nálože.

"Exploze nastala kolem 2:10 SELČ v obchodní čtvrti, kde bylo otevřeno ještě několik barů a restaurací. Ještě nevíme, jaká výbušnina explozi způsobila, ani kdo je jejím autorem," řekl policejní mluvčí Veton Elshani. K možnému důvodu útoku se nevyjádřil. Upřesnil, že jeden z 11 hospitalizovaných zraněných je ve vážném stavu.

Útok se udál v době zvýšeného napětí mezi kosovskými Albánci, kteří tvoří 90 procent obyvatel provincie, a Srby, kteří odmítají nezávislost Kosova. Představitelé Kosova a Srbska mají v pátek v newyorském sídle OSN vést přímé rozhovory o budoucnosti provincie.

Kosovo je od bombardování Jugoslávie v roce 1999 pod správou OSN. Řešení budoucího statusu Kosova diplomaty intenzivně zaměstnává už několik let. Zvláštní vyslanec OSN Martti Ahtisaari po 14 měsících jednání s oběma stranami v březnu navrhl pro Kosovo samostatnost pod počátečním dohledem. Jeho návrh odmítá Srbsko, podporované Rusy, většinoví Albánci v Kosovu naopak trvají za všech okolností na samostatnosti.

Po Ahtisaarim a neúspěšných jednáních v Radě bezpečnosti OSN převzala nyní štafetu "trojka" - tedy USA, EU a Rusko. Konečné řešení by měli vyjednávači předložit generálnímu tajemníkovi OSN 10. prosince. Kosovský parlament i premiér ale už dříve oznámili, že Kosovo po skončení vyjednávání vyhlásí samostatnost bez ohledu na to, jak jednání dopadnou.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz