28. srpna 2009 7:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útoky v Maďarsku pokračují: vůz velvyslance byl údajně napaden

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Slovensko potáhnou mladí a draví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko potáhnou mladí a draví. | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Neznámý řidič se ve čtvrtek v Budapešti pokusil vytlačit ze silnice vůz slovenského velvyslance. Informovala o tom maďarská televizní stanice MTV.

Incident, který se odehrál v době napjatých diplomatických vztahů mezi Slovenskem a Maďarskem a krátce po útoku na slovenskou ambasádu v Budapešti, odmítlo budapešťské policejní prezidium (BRFK) potvrdit.

Muži byli prý dva, jeli v terénním voze, a při incidentu slovenského diplomata také slovně uráželi. Nikdo nebyl zraněn.

Pokud se tento případ potvrdí, bude to v Maďarsku v krátké době již druhý útok na slovenský diplomatický cíl. Ve středu hodil neznámý pachatel na dveře slovenské ambasády v Budapešti zápalné láhve. Ty se naštěstí nevznítily, takže nikdo nebyl zraněn, ani nevznikly žádné škody na majetku.

BRFK oznámilo, že v souvislosti s tímto útokem vyslechla dva muže z maďarské metropole. Výslech měl podle agentury APA objasnit, zda se jeden z nich na napadení slovenského zastupitelského úřadu nepodílel. Ambasáda podle BRFK poskytla policii videozáznam incidentu, na němž je prý zachycen jeden z pachatelů.

Maďarský premiér Gordon Bajnai chce navrhnout společné setkání s Ficem. Podle MTI to známil mluvčí maďarské vlády Domokos Szollár. O podrobnostech schůzky by měli jednat ministři zahraničí obou zemí ve slovinském Bledu.

Na program pracovního setkání, které by se prý mohlo uskutečnit v první polovině září, chce Budapešť zařadit sporný jazykový zákon na ochranu slovenštiny, nevpuštění maďarského prezidenta na Slovensko a nepřijatelnou míru porušování základních evropských norem, citovala MTI maďarské prohlášení. Bajnai očekává, že dialog pomůže sousedské neshody vyřešit.

Dlouhodobě napjaté slovensko-maďarské vztahy se zhoršily minulý týden poté, co Bratislava zakázala vstup na slovenské území maďarskému prezidentovi Lászlóvi Sólyomovi. Ten se chtěl 21. srpna, tedy v den výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do bývalého Československa, na němž se podílela i maďarská armáda, zúčastnit v Komárně odhalení sochy zakladatele uherského státu svatého Štěpána.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič se dnes za tento zákaz vstupu odmítl omluvit. Jeho mluvčí Marek Trubač řekl agentuře DPA, že Gašparovič pro omluvu nevidí žádný důvod. Bratislava prý "vyzkoušela všechny obvyklé diplomatické cesty, aby Sólyom návštěvu sám odřekl". Sólyomův mluvčí Ferenc Kumin před dvěma dny prohlásil v maďarské televizi, že Bratislavou udělený zákaz k překročení hranic je urážka, za kterou musí přijít zadostiučinění.

ČTK, Lidovky.cz