19. dubna 2010 11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uvízlí turisté: Na líbánky v Praze nikdy nezapomeneme

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lidé, kteří uvízli na evropských letištích kvůli nebezpečí vulkanického popelu z islansdské sopky Eyjafjöll  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé, kteří uvízli na evropských letištích kvůli nebezpečí vulkanického popelu z islansdské sopky Eyjafjöll | foto: ČTK/AP

PRAHA Nečekané finanční výdaje, zkažená svatební cesta či sportovní hvězdy trmácející se autobusem. Letová výluka nad Evropou donutila tisíce cestovatelů spřádat záložní plány, jak se dostat do kýžené destinace. A to, že kvůli tomu musejí sáhnout hlouběji do peněženky, je často ještě ta lepší varianta.

"Můj plán B byl jet autobusem do Frankfurtu, odtamtud už bych se domů snad nějak dostal," popisuje LN David Binar, který uvízl na konferenci v Barceloně. Za zpáteční letenku zaplatil čtyři tisíce korun, jízdenka do Německa by ho přišla na dalších 320 eur (asi 8000 korun).

Jenže podobnou ideu měly tisíce dalších lidí. "Všechny mezinárodní linky jsou beznadějně plné, zatím si nevím rady," povzdychne si Binar.

V adrenalinový zážitek se proměnila svatební cesta mladému páru z thajského Bangkoku. V Česku měli strávit týden, nyní si ho musí prodloužit. "Let byl zrušen, už tady přetahujeme třetí den. Na líbánky díky tomu nikdy nezapomeneme," líčí LN před služebnou cizinecké policie, kam si musel dojít prodloužit víza, Natharson Bountanorm.

Bláznivé výlety po Evropě

Uzavřené nebe nad Evropou donutilo turisty k často bláznivým výletům skrz starý kontinent. "Moje polská kolegyně měla štěstí. Dostala se jako poslední do autobusu. Ten však nejede do Polska, ale míří přes Maďarsko na Ukrajinu, do Kyjeva. Musí proto vystoupit v Budapešti a zbytek domů dojet vlakem," popisuje Binar.

Sám zatím netuší, jak se dostane z katalánské metropole, kde zůstal po mezinárodní konferenci. Do Prahy měl odlétat v neděli, jenže to už letiště dávno zavřelo své brány. "Mohl bych se dostat snad do auta ke známé, která jede do Barcelony pro manžela," uvažuje Binar.

Variant pro návrat má v zásobě víc: kontroluje autobusové linky, které by jej posunuly blíže Praze. Jenže ty jsou nyní beznadějně vyprodané. Okruh možností mu navíc ještě zužuje skutečnost, že ve Francii stávkují železničáři.

Najdete na Lidovky.cz