5. června 2008 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Už i vládní politici žádají hlavu Vesecké

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 153Diskuse

PRAHA Stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová vyhrála spor s vysokými justičními představiteli v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou, které označila za justiční mafii. Krajský soud v Praze rozhodl, že se nemusí omlouvat za výroky, jež pronesla v souvislosti s údajným korupčním případem Jiřího Čunka. Po verdiktu začali nejen opoziční politici žádat odvolání Vesecké.

Soud rozhodl, že výroky Benešové o ovlivňování kauz měly skutkový základ. Justiční funkcionáři podle soudce Vojtěcha Cepla nepovoleně intervenovali nejen v případu Čunka, ale i v dalších.

Cepl uznal pouze žalobu náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka, kterému se má Benešová omluvit osobním dopisem a prohlášením pro ČTK. Grygárek neměl podle soudce s kauzou nic společného kromě toho, že ji nechtěl převzít do jižních Čech. Nelze ho v žádném případě označit za "mafiána", uvedl soudce.

V rozhovoru pro Český rozhlas loni v prosinci označila Benešová justiční funkcionáře za justiční mafii a tvrdila, že se snaží v zákulisí ovlivňovat kauzy. Podle Cepla měly její výroky reálný základ. Někteří justiční představitelé se kvůli vyšetřování lidoveckého předsedy několikrát setkali a sdělovali si informace, které si vyměňovat neměli. O těchto setkáních vypovídala u soudu ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová a označila je za nestandardní. Soudce Cepl řekl, že nemá důvod o její výpovědi pochybovat. Schůzky se podle soudu konaly z iniciativy žalobců a účastnili se jich lidé, kteří s kauzou neměli nic společného. V Čunkově případě tak podle Cepla intervenovali a mohli kauzu ovlivnit. Soudce neuvěřil tvrzení žalobců, že se scházeli kvůli přátelským vztahům. Při soudním jednání se totiž k sobě Andělová a ostatní justiční představitelé rozhodně přátelsky nechovali. Soudce kritizoval zejména rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství odebrat případ přerovskému zastupitelství a delegovat ho do Jihlavy, k čemuž podle něj nebyl důvod. "Došlo k nepovolené intervenci, odborné šikaně a zneužití delegace," řekl Cepl. Podivil se také nad velmi rychlým odvoláním vyšetřovatele, který měl kauzu v Přerově na starosti. Benešovou zažalovali kromě Vesecké její náměstek Karel Černovský, Grygárek, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal, žalobce Arif Salichov, Kučera a Němec.

Rozhodnutí není pravomocné, advokát žalujících Petr Toman ohlásil, že se proti rozhodnutí odvolá. Vesecká a další státní zástupci vyjádřili ve společném prohlášení znepokojení "nad zjevnou a zavádějící jednostranností, neobjektivitou a nevyvážeností prezentovaného odůvodnění rozsudku".

Jeden ze žalobců, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, řekl, že soud nepřipustil řadu důkazů. "Ve světle dnešního rozsudku se nemohu ubránit přesvědčení, že tak učinil záměrně a dal se tak zatáhnout do politického boje, a to na stranu současné opozice," uvedl Němec. 

Další žalobce, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera tvrdí, že rozsudek není zatím pravdivý, protože ho lze napadnout odvoláním. Spolu s dalšími žalobci hodlá využít možnosti nechat přezkoumat verdikt odvolacím soudem. "Proto se mi zdá zbytečná, ale pro tuto kauzu příznačná hysterie, která hned po vyhlášení zavládla.

Případné odvolání proti rozsudku ohledně Grygárka podle svých slov zváží i Benešová. Stínová ministryně uvedla, že na místě Vesecké by ve funkci skončila.

Odstoupení nejvyšší státní zástupkyně požaduje po dnešním verdiktu ČSSD i někteří koaliční politici. Premiér Mirek Topolánek (ODS) se však za Veseckou postavil a řekl, že u ní neshledává žádné pochybení.

Odstoupení žádají i vládní politici
Podle předsedy socialistů Jiřího Paroubka by měl z dnešního verdiktu vyvodit osobní odpovědnost i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Ministerstvo dnes pouze uvedlo, že rozhodnutí soudu respektuje, ministr je v zahraničí.

Vesecká by ve funkci měla skončit nejen podle opozice - také předsedkyně poslaneckého klubu vládních zelených Kateřina Jacques míní, že šéfka žalobců by měla odstoupit.

"Myslím, že by měla vláda na svém nejbližším zasedání toto téma projednat a dle mého osobního názoru Renata Vesecká by odvolána z funkce v této souvislosti být měla," řekla Jacques.

Ke změnám na státním zastupitelství vyzval vládu i další koaliční politik - lidovecký místopředseda sněmovny Jan Kasal. "V tuto chvíli to nechávám na vládě, na premiéru, na ministru spravedlnosti v naději a s přesvědčením, že tu situaci vyřeší tak, aby se důvěra veřejnosti v tyto instituce obnovila," řekl Kasal.

Pokud ministr spravedlnosti nebude odvolání Vesecké iniciovat, ČSSD navrhne premiérovi Mirkovi Topolánkovi (ODS), aby Pospíšila odvolal. "Když tak předseda vlády neučiní, navrhneme, aby odstoupil sám," řekl Paroubek.Renata Vesecká.

Veseckou by měl podle Paroubka nahradit "morálně čistý státní zástupce s odbornou způsobilostí", zmínil například bývalého vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana, kterého Pospíšil odvolal na návrh Vesecké, mimo jiné kvůli údajným pochybením v kauze Čunek.

Rozhodnutí soudu šéf ČSSD označil za "velkou prohru vlády a triumfální vítězství" Benešové. Klíčovou odpovědnost nese Pospíšil, který měl podle něj už před několika měsíci odvolat Veseckou, jihlavského žalobce Arifa Salichova, který Čunkovo stíhání definitivně zastavil, i jeho nadřízeného Petra Coufala, který Salichovovo rozhodnutí posvětil.

"Ministr hraje s veřejností divadlo a domnívá se, že hektickým předkládáním jednoho zákona za druhým odpoutá pozornost od faktu, že justice je v nejhorším morálním stavu od roku 1990," prohlásil Paroubek. Komunisté si myslí, že rozhodnutí soudu je tak závažné, že by měl odstoupit premiér, což automaticky znamená pád celé vlády.

Lidovky.cz
  • 153Diskuse