10. července 2008 13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Už z toho ministerstva nejde strach

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 84Diskuse

PRAHA Čeští ministři se musejí připravit na inspekci. Premiér Mirek Topolánek se rozhodl zkontrolovat své podřízené a zjistit, jak se úřadům daří plnit programové prohlášení vlády, například v oblasti snižování administrativy. Po návštěvě na ministerstvu vnitra Topolánek například řekl, že se mění z "ministerstva strachu na ministerstvo vnitřních věcí".

Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) zahájil sérii návštěv, během nichž se chce seznámit s výsledky práce jednotlivých ministerstev. Už minulý týden řekl, že hodlá zjistit, jak se úřadům daří plnit programové prohlášení vlády, například v oblasti snižování administrativy. Dnes navštívil ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo vnitra. Na prvně jmenovaném se dozvěděl podrobnosti plánu na sestěhování 13 ministerských budov do jedné, která má vyrůst na okraji Prahy.

S výsledky práce v resortu ministra Ivana Langra (ODS) je prý spokojen. "Ministerstvo vnitra prošlo podle mě nejrazantnější změnou," uvedl premiér.

Drobné výhrady, které vůči ministerstvu má, se týkají spíše dědictví po bývalých ministrech. Různé problémy, které ale prý nynější vedení ministerstva nezavinilo, by podle premiéra mohly být odstraňovány rychleji. Jde například o reformu civilní rozvědky.

Premiér také připomněl, že resort stále trápí úbytek policistů. Trend jejich odcházení ze služby se zatím i přes masivní kampaň podařilo jen zastavit, nikoli zvrátit.

Naopak za úspěch označil premiér mimo jiné výsledek snižování počtu zaměstnanců na ministerstvu. Langer podle něj správně pochopil, že není možné snižovat počty hasičů či policistů, ale může se to týkat administrativních pracovníků. V důsledku toho se snížil počet zaměstnanců v resortu o 20 procent, a mzdy proto vzrostly o sedm procent, uvedl premiér.

Topolánek také ministerstvo pochválil za rozvíjení projektu e-governmentu, projekt integrovaného záchranného systému nebo převzetí agendy zrušeného ministerstva informatiky. Za podobně velký průlom jako zavádění e-governmentu označil i postupnou reformu policie.

Lidovky.cz
  • 84Diskuse