3. srpna 2008 20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V areálu rakouského reaktoru u Vídně unikla radiace

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 110Diskuse

VÍDEŇ V areálu pokusného reaktoru Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v rakouském Seibersdorfu nedaleko Vídně uniklo určité množství radioaktivního plutonia. K nehodě došlo v noci na neděli, veřejnost však údajně nebyla ohrožena a radioaktivita "nepřekročila bezpečnostní prostor střediska". Oznámilo to rakouské ministerstvo životního prostředí.

"Vzorek plutonia uskladněný v laboratoři explodoval, což vedlo k rozptýlení radioaktivního materiálu uvnitř budovy," uvedl mluvčí ministerstva. Únik spustil automatické poplašné hlásiče. V laboratoři se tou dobou nikdo nenacházel, proto nedošlo k žádnému zranění ani zasažení osob.

Radioaktivitu ve vzduchu bezpečně zachytily filtry laboratoře. Venkovní rakouské měřicí stanice nezjistily žádné zvýšení radioaktivity mimo obvod střediska. Mluvčí ministerstva však oznámil, že okolnosti případu budou důkladně vyšetřeny. Středisko s vědeckým reaktorem, postavené v 70. letech, stojí nedaleko Badenu, asi 30 kilometrů jižně od Vídně.

Současným bezpečnostním normám MAAE už ale neodpovídá, jak loni připustil ředitel MAAE Muhammad Baradej. Požadoval tehdy od členských zemí organizace, k nimž patří i Česko, na 30 milionů eur (asi 718 milionů Kč) na modernizaci střediska.

V laboratořích střediska se zkoumají nejčastěji malé vzorky, které inspektoři MAAE odebírají při svých kontrolních návštěvách v různých zemích světa s účelem zjistit, zda tam není podnikán mezinárodními dohodami nedovolený jaderný vývoj a výroba.

Nedávno například byl ve středisku zkoumány vzorky z objektu Al-Kibar v syrské poušti, který Izrael loni v září rozbombardoval. Bylo totiž vážné podezření, že šlo o jaderný reaktor budovaný Sýrií za pomoci Severní Koreje.
Lidovky.cz
  • 110Diskuse
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou Ptáčkovou