9. prosince 2008 14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Aténách se střetli demonstranti s policií

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 61Diskuse
Rozzlobený muž ukazuje policistům fotografii mrtvého Alexise Grigoropulose, který byl v sobotu zastřelen v Aténách při kontroverzním zásahu policie  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozzlobený muž ukazuje policistům fotografii mrtvého Alexise Grigoropulose, který byl v sobotu zastřelen v Aténách při kontroverzním zásahu policie | foto: AFP

ATÉNY Již čtvrtý den panují v Řecku pouliční násilnosti. Několik stovek účastníků protivládní demonstrace v Aténách zaútočilo na policisty kameny a zápalnými láhvemi, když se je pořádkové síly snažily vytlačit od budovy řeckého parlamentu. O případných zraněných či zatčených demonstrantech zatím nejsou žádné informace.

Podnětem pouličních násilností byla smrt patnáctiletého chlapce, který byl v sobotu zastřelen v Aténách při kontroverzním zásahu policie proti řádění mladých radikálů. Incident vyprovokoval nejhorší vlnu nepokojů v zemi za poslední roky a předák socialistické opozice dokonce vyzval k vypsání předčasných voleb.

Demonstrace v ulicích Atén neutichají.

"Jediná věc, kterou nyní může vláda udělat, je rezignovat a obrátit se na lid, aby rozhodl," prohlásil vůdce socialistů Jorgos Papandreu na půdě parlamentu.

Komentáře místních sdělovacích prostředků nezastírají, že pozice premiéra Kostase Karamanlise i jeho pravicové vlády je velmi křehká a že na síle naopak nabírají opoziční socialisté.

Násilnosti v Aténách pokračují. Pohled na historickou budovu, která byla při pouličních demonstracích zapálena.

Karamanlis, jehož kabinet čelí kvůli nepopulárním hospodářským a školským reformám už několik měsíců stále výraznějšímu nesouhlasu veřejnosti, v posledních hodinách opakovaně vyzval ke klidu, podle agentur ale marně.

"Jde o nebezpečné a nepřijatelné události, které nebudou tolerovány, byť k nim dal podnět tragický incident," prohlásil Karamanlis.

Jizva demokracie
Současně vyzval všechny politické síly v zemi, aby se "v této osudové chvíli sjednotily proti osobám, které vyvolávají nepokoje". "Je naší demokratickou povinností jednotně a rozhodně odsoudit a izolovat původce destrukčního chování. Tak to požadují občané," prohlásil Karamanlis po krátké schůzce s prezidentem země Karolosem Papuliasem.

Prezident vydal po konzultaci s premiérem krátké prohlášení, v němž označil smrt patnáctiletého Alexise Grigoropulose za "jizvu demokracie". "Události posledních dnů postavily před řeckou společností velký otazník a pokud zůstane nezodpovězen, jizva se nezacelí," zdůraznil.

Grigoropulosův pohřeb má začít ve 14:00 SEČ, už hodinu předtím se ale v centru Atén i dalších řeckých měst sešli studenti i jejich profesoři, aby proti jeho smrti protestovali. Řecké úřady nezastírají obavy z dalšího zostření pouličních násilností. Prezident proto vyzval veřejnost, aby pohřeb oběti uctila bez násilí.

Muž zachraňuje ženu, která zkolabovala po zásahu slzným plynem.

Karamanlis se dnes sešel i s Papandreem. Ten sice po jednání s premiérem vyzval ke kampani proti násilí, ať pochází odkudkoli, vzápětí ale na parlamentní půdě označil za původce nynějšího napětí ve společnosti konzervativní vládu, když prohlásil, že Řecko nemá vládu, která by byla s to ochránit své občany, jejich práva a jejich bezpečnost, a vyzval k vypsání předčasných voleb.

  • 61Diskuse
Najdete na Lidovky.cz