Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

MACHÁČEK: V atlantickém obchodě přituhuje

Mnozí geopolitičtí experti píší delší dobu o tom, že dobu globálního svobodného obchodu střídá doba ekonomické a technologické rivality mezi velmocemi, či dokonce kontinenty.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V. Církva

17. 4. 2019 15:10

To podstatné je na konci. USA s EU mají podobné politické, pracovní, celní a bankovní přístupy (i když z USA liberálnější a tedy nevýhodné). Těžko se teda stane že jedni položí druhé.

S Čínou je to naprosto jiné. Podhodnocená měna, jednostranné celní bariéry, investiční podmínky. Žádné gendristické kvóty, velké státní zásahy a státní podpora exportu. A hlavně je to pořád ještě komunističtější totalita. Jedná se teda jednoznačně o nevyvážený vztah, jednostranně výhodný pro Čínu. Kdy vlastně Západ buduje čínskou totalitu. Nedovedu si představit že by úspěch Německa způsobil zhroucení USA. Ekonomickopolitický úspěch Číny naopak Západu už dnes spoluzpůsobuje nezaměstnanost i krachy.

Západ by se tedy měl semknout a působit proti totalitám jako je ta čínská. To nedělá.

0 0
možnosti

P. Kubáč

17. 4. 2019 14:59

KAŽDÝ stát by měl zavést cla na zahraniční zboží. Podpořilo by to domácí výrobu, která živi domácí lidi, nezávisí na dopravě 3x kolem ZeměKoule a dá se provozovat i v dobách mezinárodních krizí.

A navíc mírně komplikuje vznik nadnárodních megakorporací, které si z vlád dělají pimprlové divadlo.

0 0
možnosti

17. 4. 2019 15:28

Takže "Pojednání o podstatě a původu bohatství národů je známo i pod zkráceným názvem Bohatství národů, je magnum opus skotskéhoekonoma a filozofa Adama Smitha. Kniha byla poprvé vydána v roce 1776 a je úvahou nad ekonomií na začátku průmyslové revoluce a pojednává o volném obchodu jako o více produktivním a užitečnějším než ostatní systémy." náhle neplatí. Zrušil pan Kubáč a pan Trump.

0 0
možnosti