3. prosince 2008 9:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Bangkoku přistál první letoun

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Na letišti v Bangkoku přistálo první letadlo s cestujícími.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na letišti v Bangkoku přistálo první letadlo s cestujícími. | foto: ČTK

BANGKOK Na bangkockém letišti Suvarnabhumi, které společně s dalším letištěm v thajském hlavním městě déle než týden blokovali protestující, přistálo první letadlo s cestujícími. Demonstranti však slibují, že se vrátí, pokud by to "země a král potřebovali".

Scény na letišti Suvarnabhumi dnes spíš než konec protivládního protestu připomínaly skupiny fanoušků rozcházejících se po hudebním festivalu, píše agentura Reuters. Protestující se loučili, vyměňovali si na sebe kontakty a slibovali si, že se zase brzy sejdou.

Demonstranti ukončili blokádu bangkockých letišť. Turisté čekají na odbavení.

"Jsem smutná, že odcházíme," říká nezaměstnaná osmačtyřicetiletá Ranatip, která spolu s tisícovkami dalších stoupenců Lidového spojenectví pro demokracii (PAD) poslední týden tábořila před letištěm Suvarnabhumi. "Ale jsem připravena znovu bojovat za svého krále a za svou zemi. Vrátím se, jakmile to bude potřeba."

O svržení vlády usilují od května
PAD ukončilo blokádu mezinárodního letiště Suvarnabhumi a letiště Don Muang sloužícího převážně vnitrostátní přepravě den poté, co thajský ústavní soud rozpustil tři ze šesti vládních stran a 31 jejich vrcholným představitelům, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, zakázal na pět let politickou činnost.

Právě odstoupení premiéra bylo cílem demonstrací, jejichž účastníci usilují o svržení vlády již od května.

Úřadující předseda vlády Čavarat Čarnvirakul dnes potvrdil, že parlament bude o novém premiérovi hlasovat příští pondělí. "Mluvil jsem s předsedou parlamentu a shodli jsme se, že volba nového premiéra bude 8. prosince," řekl Čarnvirakul novinářům.

Vedení mezinárodního letiště Suvarnabhumi, které je vstupní branou do Thajska pro zhruba 15 milionů zahraničních turistů ročně, dnes oznámilo, že terminál by mohl být otevřen pro částečný provoz do čtvrteční půlnoci.

Zatím se ale nedá říci, kdy bude letiště uvedeno do plného provozu. Několik dní totiž potrvá, než bude terminál vyčištěn, nastartován počítačový systém a provedeny další kontroly.

Blokáda bude mít vliv na ekonomiku
"Pevně věřím, že všechno bude v pořádku a my se vrátíme do normálu během dvou dní," řekl generální manažer letiště Serirat Prasutanond.

V úterý se podařilo Suvarnabhumi částečně otevřít jen pro odlety nákladních strojů. Dnes ráno zde přistálo první letadlo s cestujícími na vnitrostátní lince z ostrova Pchúket. Ještě dnes by podle agentury AP měly ze Suvarnabhumi odletět mezinárodní spoje do Sydney, Dillí, Tokia, Frankfurtu, Soulu a Kodaně. Přílet prvních mezinárodních spojů se podle Prasutanonda očekává kolem čtvrteční půlnoci místního času.

Thajští demonstranti si z odletové haly mezinárodní letiště Suvarnabhumi udělali ložnici.

Osmidenní blokádu letišť citelně pocítila a pocítí thajská ekonomika, která se už tak potýká s dopady globální ekonomické krize. Na letišti uvízly statisíce turistů v době, která je vrcholem sezony. Ale pro stoupence PAD měla cena, kterou Thajsko za protest zaplatí, smysl. "Museli jsme pro zemi něco obětovat," míní další z protestujících, který se do demonstrací zapojil i s manželkou.

Kvůli zablokovaným bangkockým letištím Suvarnabhumi a Don Muang v Thajsku uvízlo na 300.000 turistů, včetně asi 500 Čechů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse