Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Barceloně nahradí koridu největší evropská mešita

Korida - ilustrační foto

Korida - ilustrační foto foto: Reuters

BARCELONA/PRAHA - Na místě proslulé býčí arény Monumental v Barceloně má do pěti let vyrůst největší evropská mešita. Peníze na stavbu místním muslimům poskytl Katar. To se ale nelíbí některým katalánským politikům.
  15:15

Od okamžiku, kdy na jemný písek slavné barcelonské arény Monumental vběhl první býk, uplynulo v půli dubna přesně sto let. Obyvatelé největšího katalánského města si však tuto chvíli moc nepřipomínali. Mnozí totiž považují býčí zápasy neboli koridu za „cizí“ zvyk z jihu, hlavně z Madridu a Andalusie, jemuž Katalánci – až na výjimky – nikdy příliš neholdovali. Ostatně slavná kruhová budova zeje už pár let prázdnotou. V roce 2010 Katalánsko jako první a zatím jediné španělské autonomní společenství koridu zakázalo. A Plaza de toros Monumental de Barcelona osiřela.

ČTĚTE TAKÉ:

To se však má v budoucnu změnit. Vlastníci – rodina Balaňáových – hodlají chátrající arénu podle španělského serveru 20Minutos prodat barcelonské muslimské komunitě. Obě strany už se prý na obchodu dohodly, byť rodinná firma Balaňa dosud médiím prodej arény nepotvrdila. I kdyby si však už předaly peníze, poslední slovo bude mít radnice, která na tento krok musí vystavit licenci.

Aréna Monumental v Barceloně.

Barcelonští muslimové získali peníze od katarského emíra Tamíma ibn Hamada al Sáního, jenž svým evropským souvěrcům poskytl 2,2 miliardy eur (více než 60 miliard korun). „Potřebujeme důstojné místo pro vykonávání svých náboženských obřadů,“ řekl Mowafak Kanfach, zakladatel barcelonské muslimské instituce Casa del Libro Árabe. Původem Syřan už takřka dvě dekády bojuje o povolení postavit mešitu v Barceloně, kde je dosud zhruba třicet modlitebních místností.

V Katalánsku přitom žije nejvíc muslimů z celého Španělska, podle oficiálních čísel se v nejlidnatějším španělském regionu k islámu hlásí půl milionu lidí. V Andalusii, která je na druhém místě, jich je necelých 300 tisíc a v Madridu okolo čtvrt milionu.

Modlitebna, škola i obchody

Aréna Monumental se rozkládá na více než 10 tisících metrech čtverečních a nová mešita by měla být vybudována do pěti let. Práce se zhostí architektonické ateliéry KSP Engel, Zimmermann Architekten, Krebs and Kiefer International. Vnější podoba budovy by měla zůstat zachována, ostatně je vybudována v neomudejarském (muslimském) slohu. Navíc je památkově chráněna. V prostorech se nepočítá jen s modlitebnou, ale také s muzeem, konferenčními sály, knihovnou, školou, internátem, obchody a restauracemi. A v zájmu tolerance bude u mešity vybudován i malý katolický kostel.

Aréna Monumental v Barceloně.

„Moje špatné zkušenosti mi říkají, že ve snaze vyhnout se úřednímu popotahování kvůli nesnášenlivosti bude lepší vybudovat v okolí i malý kostel jako symbol hispánské tolerance,“ citoval El País Kanfacha, který zdůraznil i fakt, že přestavba arény dá práci nejméně 4000 lidí. A na to by Španělsko, které se potýká s obří nezaměstnaností, mělo slyšet. Jenže ne všichni jsou pro výstavbu mešity, a to hlavně kvůli původu peněz z emirátu, jenž má podle Amnesty International svérázný postoj k dodržování lidských práv.

Podle šéfa katalánské lidovecké strany Alberta Fernadéze Díaze by mešitu neměl budovat někdo, kdo „hájí principy, které jsou v rozporu se španělskými normami“.
Nicméně nebylo by to poprvé, kdy by se Barcelona zapletla s bohatým emirátem v Perském zálivu. Stačí se podívat na dresy hráčů fotbalového klubu FC Barcelona. Slavná Barça se roky vyhýbala cizím sponzorům, loni na jaře však neodolala lákavé nabídce katarských aerolinek Qatar Airways, jejichž logo od té doby fotbalisté nosí na hrudi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!