3. května 2010 11:57, aktualizováno  12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Bombaji zabili 170 lidí. Teď atentátníkovi hrozí trest smrti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ozbrojení indičtí policisté hlídkují před budovou soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojení indičtí policisté hlídkují před budovou soudu | foto: ČTK

BOMBAJ Indický soud shledal vinným jediného přeživšího z komanda atentátníků, kteří v listopadu 2008 způsobili v Bombaji smrt více než 170 lidem. Hrozí mu trest smrti. Podle agentury Reuters by měl být trest vynesen v úterý.

Desetičlenná skupina zaútočila koordinovaně na několika místech v přístavním městě Bombaji 26. listopadu 2008, ale teprve po třech dnech se podařilo je zcela zneškodnit. Pákistánec Muhammad Amir Kasab byl jako jediný z atentátníků dopaden živý. Podle prokuratury na bombajském hlavním vlakovém nádraží společně se svým komplicem zabil 58 lidí a 104 další zranil.

Soud jej usvědčil mimo jiné z vraždy a vedení války proti Indii, za což může být odsouzen k trestu smrti. Žaloba obsahovala celkem 86 bodů. Soud zároveň zprostil obžaloby dva Indy, kteří byli obviněni z pomoci při přípravách útoků. I jim hrozil trest smrti.

K útokům na dva luxusní hotely, židovské centrum a železniční nádraží se přihlásila organizace Dekánští mudžáhidové. Vyšetřovatelé však odhalili, že útočníci byli ve spojení s pákistánskou islámskou teroristickou organizací Laškare tajjaba. Předpokládá se, že Muhammad Amir Kasab je členem právě pákistánské organizace.

Teroristické útoky v Bombaji, listopad 2008

Indické úřady obvinily v souvislosti s útoky 38 osob, z nichž většina žije v Pákistánu. Obžaloba vyslechla během procesu přes 650 svědků. Teroristické útoky způsobily, že Indie s Pákistánem přerušila mírová jednání a jejich obnovu podmínila účinným zákrokem Pákistánu proti radikálním ozbrojencům, tedy i Laškare tajjaba, na jeho území.

Nicméně minulý týden se premiéři obou zemí sešli v Bhútánu a dohodli se na obnovení rozhovorů o normalizaci vztahů. Tento krok by podle analytiků neměl být výsledkem soudního procesu s Kasabem nijak ovlivněn.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz