15. února 2010 17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V březnu vyjde v češtině poslední Francisův román

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Dick Francis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dick Francis | foto: ČTK

PRAHA Poslední kniha Dicka Francise, kterou napsal se svým synem Felixem, vyjde v českém překladu pod názvem Vyrovnaný účet (Even Money) v březnu.

Knížky britského spisovatele Dicka Francise, který zemřel v neděli ve věku 89 let, patří u českých čtenářů k nejoblíbenějším. A také mezi málo titulů, které vycházely ve vysokých nákladech v minulém režimu a dosahují jich i dnes.

Poslední tři knihy napsal Francis se svým synem Felixem, dvě již vyšly česky, tu třetí si čtenáři budou moci koupit v březnu. 

Jeden z nejúspěšnějších světových spisovatelů Dick Francis býval úspěšným žokejem a sportovním novinářem. Román Even Money je jeho 42. a poslední knihou. Francisovy příběhy čerpaly z dostihového prostředí, které dobře znal.

Chystají se reedice
Práva na vydávání Francisových knih v Česku nedávno koupila společnost Euromedia Group. "Po novince plánujeme ještě na jaře vydat dvě reedice, tituly Souboj v letu a Vyšetřovací komise a do konce roku pak romány Střepy a V šachu," řekla dnes redaktorka nakladatelství Martina Bekešová.

Reedice starších titulů vyjdou v původním českém překladu Jaroslavy Moserové, která byla do své smrti v roce 2006 "dvorní" překladatelkou Francise a přispěla i k velké tuzemské oblibě jeho děl.

Dick Francis se svou dvorní překladatelkou Jaroslavou Moserovou

Šestapadesátiletý Felix je původním povoláním učitel fyziky, ke spolupráci s otcem se rozhodli před čtyřmi lety. Celkem při 38 knihách pomáhala slavnému spisovateli také jeho žena. Vydávali spolu jednu knihu ročně. Když však v roce 2000 zemřela, čtyři roky nevyšel žádný další román. Francisův agent však chtěl novou knihu. Tehdy se Felix rozhodl, že zkusí s otcem psát, uvedli oba Francisové loni v září v rozhovoru pro britský Telegraph.

Felix svému otci pomohl s průzkumem ke knize Rozkazem, která vyšla v roce 2006 a ve které Francis přivedl zpět k životu Sida Halleyho. Tento žokej, ze kterého se stal soukromý detektiv a ústřední postava předchozích bestsellerů Poslední šance, Bič a V nemilosti, byl také hlavním hrdinou Mrtvého dostihu z roku 2007 a Taláru a dresu z roku 2008, které již napsal společně s Felixem.

Francis u nás vycházel v desetitisícových nákladech
V Česku patřil Francis od 70. let ke kmenovým autorům nakladatelství Olympia, které se tehdy zaměřovalo mimo jiné na publikace se sportovní tematikou. Prvních vydání Francisových knih se podle nakladatelství prodávalo kolem 40 tisíc kusů.

I v následujících desetiletích vycházely v desetitisícových nákladech, počátkem 90. let až statisícových. Olympia vydala téměř všechny Francisovy romány a v opakovaných vydáních jsou stále v prodeji.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz