21. února 2016 15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Budyšíně hořela chystaná ubytovna pro běžence. Dav Němců neskrýval veselí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Hořící areál pro uprchlíky v německém Budyšíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící areál pro uprchlíky v německém Budyšíně | foto: ČTK

BERLÍN K neskrývané radosti přihlížejících lidí hořel v noci na neděli bývalý hotel v saském městě Budyšín, z něhož měla být ubytovna pro migranty. Informovala o tom agentura DPA, podle níž šlo zřejmě o úmyslně založený požár spadající do řady podobných činů nepřátelsky namířených proti uprchlíkům.

Kolem ještě neobydlené budovy zachvácené plameny se podle policie sešlo dvacet až třicet lidí, kteří požár provázeli potleskem a urážlivými poznámkami. Někteří z nich byli podnapilí a bránili hasičům v práci.

Dva dvacetileté mladíky policisté dočasně zadrželi, protože se odmítali podřídit výzvám k opuštění místa.

„Je nesnesitelné, jak otevřeně a neuctivě je projevována nenávist vůči cizincům,“ komentoval saský ministr vnitra Markus Ulbig nový incident namířený proti migrantům, jichž v minulém roce přišlo do Německa více než milion.

„Kdo bezostyšně tleská, když hoří domy, a kdo k smrti děsí uprchlíky, je hnusný a odporný,“ komentoval událost na twitteru spolkový ministr spravedlnosti Heiko Maas.

Podobně se vyjádřil i předseda saské vlády Stanislaw Tillich. „To nejsou lidí, kteří toto dělají. To jsou zločinci,“ řekl novinářům.

Na konci ledna někdo hodil odjištěný granát do areálu ubytovny pro běžence ve městě Villingen-Schwenningen na jihu Německa. Garnát ale neexplodoval a nikdo nebyl zraněn. Ruční granát, z něhož byla vytažena bezpečnostní závlačka, zlikvidovali přivolaní pyrotechnici. Ti zbraň řízeně odpálili.

Loni v říjnu zase vyhořela další plánovaná ubytovna pro uprchlíky ve Švédsku. Šlo už o o pátý podobný požár za několk dní.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz