24. srpna 2009 16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V bývalém Dole Michal vzniká hra Zdař Bůh! o katastrofách i pětiletce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Miroslav Bambušek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Bambušek | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

OSTRAVA Unikátní divadelní hra nazvaná Zdař Bůh! vzniká v těchto dnech v areálu bývalého Dolu Michal v Ostravě. Představení je inspirované životy horníků z Ostravska a jeho autorem je mladý dramatik Miroslav Bambušek. Premiéra je naplánovaná na 12. září.

"Bambušek vycházel z autentických událostí padesátých let minulého stoletím," řekla za organizátory Olga Doláková s tím, že hra zrcadlí osudy lidí pracujících v dolech i atmosféru tehdejších razantních politických změn. Představení vznikalo přímo pro prostor Národní kulturní památky Důl Michal. "Chceme proto maximálně využít jedinečné prostory tohoto bývalého dolu," doplnila.

Děj divadelní inscenace se odehrává v padesátých letech minulého století. V období takzvané první pětiletky. "Těsně po komunistickém puči v roce 1948 docházelo k horečnaté těžbě černého uhlí na Ostravsku. I proto došlo ke čtyřem velkým důlním katastrofám. Ty zapříčinily právě nekompetentní zásahy do způsobu těžby," popsala Doláková. Dodala, že hlavním tématem projektu tedy je černé uhlí, jakožto energetický zdroj v osidlech komunistické moci.

"Důlní katastrofy si tehdy vyžádaly životy více než 70 horníků. Tyto události pak byly podnětem k inscenovaným politickým procesům, jež měly lidem nahnat strach a hlavně zastínit skutečné viníky katastrof, jímž byl nastupující komunistický režim," řekla s tím, že inscenace má být také poctou horníkům a současně reflexí temných komunistických praktik, které byly uplatňovány v ostravském kamenouhelném revíru na začátku 50. let.

V hlavních rolích diváci uvidí Tomáše Dastlíka, Janusze Klimszu či Tomáše Bambuška. Dále hrají David Czesany, Pasi Mäkelä, Přemysl Bureš a Jan Lepšík. Režie se ujal Kanaďan Ewan McLaren a hudbu složil Vladimír Franz.

kul, ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz