Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

ŽIVĚ: Začal boj o poslanecká křesla. Do volebních místností proudí voliči

Česko

  13:31aktualizováno  14:21
PRAHA - Voliči v Česku v pátek odpoledne začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich. Sledujte online přenos serveru Lidovky.cz z voleb.

Muž vylepuje 20. října ceduli "volební místnost" na dveře základní školy ve Štěpánské ulici v Praze. foto: ČTK

Do sněmovních lavic by rádo usedlo více než 7500 kandidátů, uvedla předsedkyně Českého statického úřadu Iva Ritschelová. Na jedno z 200 poslaneckých míst tak připadá zhruba 37 uchazečů.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14:00 na téměř 15 000 místech země, ve 22:00 se uzavřou. Po noční přestávce budou přístupné ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, nebo mimo domovskou obec od volebních komisařů tam, kam přijde hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Bez toho jim volební komisaři neumožní hlasovat.

Na hlasovacím lístku vybrané strany či hnutí mohou lidé dát nejvýše čtyřem konkrétním kandidátům takzvané přednostní hlasy tím, že zakroužkují pořadové číslo před jejich jménem. Kdyby volič zakroužkoval více kandidátů, volební komisaři by jeho preferenční hlasy museli ignorovat. Hlas pro stranu by ale zůstal platný.

Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda...
Zleva předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a předseda hnutí Svoboda a přímá...

Nemáme tolik peněz jako SPD, rozesmál ostatní miliardář Babiš. Lídři většinou odmítli spolupráci s ANO

Stejně tak ani další písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv. Platné by byly podle ministerstva vnitra i lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtnuta, změněna nebo dopsána. Neplatné by naopak byly napodobené nebo přetržené hlasovací lístky, nikoli však natržené, pokud by z nich volební komisaři dokázali vyčíst všechny potřebné údaje. Hlas voliče by byl neplatný také v případě, kdyby v hlasovací obálce bylo několik hlasovacích lístků, případně by lístek nebyl v obálce.

Autor: