Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V Číně začala ‚dvojí schůze‘. Narušitelé a reportéři nejsou vítáni

Svět

  11:46
PEKING/PRAHA - Čína je znovu na nohou. Začalo totiž každoroční zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (čínského „parlamentu“) a Čínského lidového politického poradního shromáždění (CPPCC), zjednodušeně označované jako „dvě schůze“ (liang-chuej). Politici i nižší a vyšší kádři se snaží předejít tomu, aby zrovna v tuto chvíli něco poškodilo dobré jméno čínské vlády. Ale zrovna tyto dny si vybral reportér BBC aby natočil reportáž. Skončil s rozbitými kamerami a musel podepsat prohlášení, že chtěl spáchat „ilegální interview“.

Výroční zasedání čínského parlamentu foto: Reuters

Z praktického hlediska není „dvojí schůze“ nijak přelomovou událostí. CPPCC nemá legislativní moc a činnost čínského parlamentu z pravidla vychází z toho, co bylo rozhodnuto výše. Tentokrát můžeme čekat hlavně vyhlášení nového ekonomické plánu na rok 2017 - premiér Li Kche-čchiang pravděpodobně oznámí, že cílovou cifrou růstu HDP je 6,5 procent a lze čekat, že koncem roku skutečně oficiální statistiky potvrdí, že plánu bylo dosaženo. Rovněž se čeká zvýšení rozpočtu na obranu.

Váš prezident nemá o Tibetu správné informace, říká neteř lámy, který zemřel v čínském vězení

Co se týče schůzování, pro zájemce o čínskou politiku bude mnohem zajímavější 19. Národní sjezd Komunistické strany Číny v listopadu. Tehdy by se skutečně měla „otřást nebesa“, jelikož se čeká značná výměna osazení Stálého výboru politbyra, tedy v současnosti sedmi nejvyšších straníků. Pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga to bude veledůležitý sjezd.

Přesto ale i na výsledky „dvojí schůze“ čeká celý svět, jak píší čínské noviny - v takové chvíli tedy nejde ztratit tvář.

Zdá se ale, že ztratit tvář jde vcelku rychle a stačí k tomu i jeden reportér. Reportér BBC John Sudworth, který se pravidelně pouští do nepříjemných témat (naposledy o čínských volbách), se vypravil do vesnice Sin-jü v provincii Chu-nan, aby natočil reportáž. Chtěl udělat interview se sestrami Jangovými, které tvrdí, že jejich otec byl ubit k smrti kvůli nelegálnímu záboru půdy. Sudworth se se sestrami vůbec nesetkal, namísto nich na něj čekalo zhruba dvacet mužů, kteří ho napadli a rozbili mu natáčecí zařízení. Reportér poté nemohl místo opustit, dokud nepodepsal prohlášení, že se pokoušel o „nelegální“ interview.

Záměrem rozhovoru se sestrami bylo poukázat na cesty „petičníků“. Tedy lidí, kteří jedou z nejrůznějších míst, především z vesnic, do Pekingu, aby předali vládě stížnosti nebo petice. Často se jedná o stížnosti na chování vesnických kádrů a starostů, upozornění na nevyřešené spory a na soudní pochybení. V určitém smyslu se jedná o navázání na tradici z dob císařské Číny.

Když ale v Pekingu přichází čas „dvojí schůze“, davy protestujících by mohli zkalit obraz efektivně spravované země (i když protesty nemíří na vládu, ale upozorňují spíše na lokální témata). Na mnoha autobusových a vlakových nádražích po celém hlavním městě tak hlídkují desítky bezpečnostních pracovníků, kteří vesničany buď odeženou zpátky odkud přišli, nebo je i zadrží. Stěžovatelé nemají vyhráno ani pokud se dostanou až k petičnímu úřadu, před ním totiž hlídkují až stovky „ochránců pořádku“, kteří si jsou ochotní vyhrnout rukávy ve jménu stabilizace společnosti. Mnoho se ale do Pekingu vůbec nedostane, problémoví jedinci končí pod „neoficiálním“ domácím vězením po dobu konání schůzí, píše BBC.

Napadení Johna Sudwortha odsoudilo i Sdružení zahraničních korespondentů v Číně. Sám Sudworth píše, že doufá, že se dozví, co se stalo s jednou ze sester, kterou zadrželi stejní muži, kteří reportéra napadli. Také prohlásil, že přestože byl donucen podepsat přiznání, za pokus o „ilegální“ interview se nehodlá omlouvat.

Autor: