27. listopadu 2008 9:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V cizích jazycích se lepšíme

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Školáci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školáci - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA  Čeští žáci se začínají učit cizí jazyk zhruba ve stejné době jako jejich evropští spolužáci. V téměř všech evropských zemích se s povinnou výukou cizího jazyka začíná v rámci základního vzdělávání, mezi osmým a desátým rokem dětí. A stejné je to i v Česku.

Ukazuje to alespoň nejnovější studie sítě Eurydice (ve které je 31 zemí), zabývající se výukou jazyků v evropských školách, kterou vydala Evropská komise.

Povinnost vyučovat jeden cizí jazyk mají české základní školy od třetí třídy.

„Ředitel školy může zařadit cizí jazyk již dříve, tedy i od první třídy,“ vysvětlila Helena Müllerová z ministerstva školství.  S výukou cizího jazyka mohou však začít už mateřské školky. Nařízené to ale nemají a záleží zcela na jejich rozhodnutí.

Zlepšujeme se, ale...
V hodnocení přístupu a podmínek, které jsou v českých školách při výuce cizích jazyků, se podle zprávy zlepšujeme. Komise třeba ocenila, že v České republice existují zákony, které trvají na dovzdělávání učitelů.

V něčem však stále zaostáváme. Velké rozdíly jsou například v čase věnovaném výuce jazyků. „Rozdíly mezi zeměmi ve středoškolském vzdělávání jsou značné. Třeba Bulharsko či Dánsko odučí za školní rok dvě stě hodin. Česko či Rumunsko jen kolem stovky hodin za rok,“ píše se v evropské studii.

A ještě v jedné věci si nevedeme úplně nejlépe: ve výuce mnohojazyčnosti. Studie upozorňuje, že ne ve všech zemích byla již zavedena výuka dvou jazyků od útlého věku. Čeští školáci si mohou druhý jazyk - jako volitelný předmět - vybrat od sedmé třídy základní školy. A povinný ho mají jen na gymnáziích. Na středních odborných školách ho vyučovat nemusí vůbec.

Stejně jako v ostatních zemích i u nás je největší zájem o angličtinu. Ve třinácti evropských zemích je tento jazyk jako první cizí vyučován povinně. V Česku povinný není, školy ho mají před ostatními upřednostňovat.

Angličtina pro nemluvňata
Přestože je u nás povinná výuka cizích jazyků až od základní školy, najdou se i kurzy pro mnohem menší děti. Výjimkou již nejsou pro tříleté, zvláštností je však možnost chodit na kurzy angličtiny i s dětmi od tří měsíců. Tuto možnost v Česku již pět let nabízejí centra Helen Doron Early English. A podle ředitele této sítě u nás Marka Halfara jsme zemí, kde se s výukou malých dětí začalo nejpozději.

„Například v Polsku tento systém funguje již deset let,“ řekl. Podle jeho slov s pomocí propracovaného systému speciálních her, zábavy a názorných ukázek porozumí angličtině i nemluvňata, která se teprve učí komunikovat v mateřském jazyce.

Podle učitelů angličtiny je pro dítě dobré začít s výukou co nejdříve, stačí však kolem jeho tří let. „V tom nejútlejším věku mi to přijde trochu zbytečné, ale určitě to dítěti neublíží,“ myslí si zástupkyně ředitele Jana Bělochová z jazykové školy Bohemia Institut.

  • 11Diskuse