4. února 2013 22:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Egyptský ministr kultury odstoupil. Na protest proti policejní brutalitě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Policie obklíčila prezidentský palác. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie obklíčila prezidentský palác. | foto: Reuters

KÁHIRA Muhammad Sábir Arab, egyptský ministr kultury, podal demisi na protest proti policejní brutalitě. Oznámila to egyptská média. List Al-Ahram tvrdí, že ministr Arab k rozhodnutí dospěl po zveřejnění videa, které zachytilo tvrdý zásah policistů proti jednomu z demonstrantů u prezidentského paláce v Káhiře. Incident se stal minulý týden po osmi dnech nepokojů, při nichž zahynulo šest desítek lidí.

Egypťan, kterého na videonahrávce bijí a nahého vláčejí při protestu z minulého týdne, ale v neděli změnil svou výpověď.

Pod nátlakem úřadů
Původně uvedl, že ho napadli policisté, později ale z nemocničního lůžka egyptské televizi řekl, že ho svlékli a okradli demonstranti. Opozice je nicméně přesvědčená, že svou výpověď napadený změnil pod nátlakem úřadů. Původní video, na němž je vidět osmačtyřicetiletého Hamada Sábira vláčeného prašnou ulicí za bití a kopání policistů v helmách, Egypťany rozhořčilo.

VÍCE ČTĚTE ZDE

Bylo zveřejněno v pátek a ministerstvo vnitra se za postup policie rychle omluvilo. Prezident Muhammad Mursí, proti němuž jsou protesty namířeny, byl prý šokován a vláda oznámila, že případ vyšetří.

Sábir byl v ošetření v policejní nemocnici. Státní televize v neděli večer odvysílala nové video natočené z nemocničního lůžka. V nové nahrávce Sábir říká, že ho svlékli a okradli demonstranti. Viděl prý, jak k němu běží dav a pak ho někdo střelil do nohy.

"Upadl jsem a nepodařilo se mi vstát. Ti lidé mě obklopili a zaútočili na mě," řekl. Když se ho moderátor zeptal, zda hovoří o demonstrantech, přitakal. "Ano, svlékli mi šaty, možná v kapsách hledali peníze. Pak někdo z nich zavolal, že nejsem voják. Přiběhli ke mně vojáci. Měl jsem strach, ale oni mi řekli, že mě nebudou bít. Přísahám, že tak se to stalo," pokračoval.

Opozice nesouhlasí
Prokuratura po odvysílání tohoto videa oznámila, že Sábir popřel, že ho zbili policisté. Opozice to ale nepřijala a domnívá se, že úřady dosáhly změny Sábirovy výpovědi zastrašováním. "Vláčet občana na veřejném místě je zločin proti lidskosti. Přinutit někoho změnit výpověď před prokurátorem je tyranie," napsal na Twitteru právník Násir Amín, který se účastní kampaně za nezávislost justice.

Egyptská opozice protestuje proti vlivu islamistického Muslimského bratrstva, z něhož vzešel také Mursí. Podle opozice nyní ve svých rukách soustředil příliš velkou moc a zradil tak revoluci z roku 2011, při níž byl svržen tehdejší prezident Husní Mubarak.

V neděli zemřel dvacetiletý muž na následky zranění, která utrpěl při páteční demonstraci. V neděli kromě něj zemřel ještě další člověk a ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že oba byli zasaženi střelnou zbraní.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz