Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeští politici komentují brexit. Klaus chválí Brity, kteří se postavili ‚impériu‘

Evropa

  11:01aktualizováno  11:34
PRAHA - Výsledek britského referenda není žádná katastrofa, je to naopak ohromná příležitost, inspirace a nesmírně potřebný impuls. Ve společném prohlášení to v pátek sdělili bývalý prezident Václav Klaus a jeho spolupracovník Jiří Weigl. Brexit je podle nich důkazem, že dosavadní cestou nelze pokračovat.

Václav Klaus. foto: Tomáš FraitMAFRA

Klaus již předtím v Českém rozhlase řekl, že díky rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii se změní myšlení milionů Evropanů. V Evropě podle něj mohou posílit radikálně demokratické strany a mlčící většina se může vzchopit.

Británie se podle Klause a Weigla již potřetí rozhodla postavit megalomanským plánům na vytvoření celoevropského impéria. Uvedli, že první dva případy byly v éře Napoleona a Adolfa Hitlera. V Českém rozhlase označili bruselskou „elitu“ za monstrum, od kterého Evropu Britové zachraňují.

„Výsledek britského referenda není žádnou katastrofou. Je naopak ohromnou příležitostí. Je inspirací. Je nesmírně potřebným impulsem. Je důkazem, že dosavadní cestou nelze pokračovat,“ uvedli. Kladou si otázku, zda lidé v Evropě „konečně pochopí“, že by měla skončit „umělá centralizace, regulace a byrokratizace“.

Jsem samozřejmě zklamán jako mnoho jiných lidí, kteří si uvědomovali, jaké důsledky to bude mít jak pro Británii, tak pro Evropskou unii,“ řekl v reakci na hlasování prezident Miloš Zeman. První analýzy podle něj ukazují, že jedním z hlavních faktorů rozhodnutí mírné většiny voličů byla obava z migrace, protože Britové už mají na svém území statisíce migrantů. „Zřejmě tyto negativní zkušenosti přispěly k rozhodnutí britských voličů,“ řekl Zeman.

Nejde o konec světa

Výsledek britského referenda o setrvání v Evropské unii není koncem světa, natožpak unie, uvedl na facebooku premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozhodnutí je však závažné a nezvratné. Evropská unie se podle předsedy vlády se musí rychle změnit a minimalizovat negativní důsledky pro občany EU i České republiky.

„Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace. Je to rozhodnutí závažné a nezvratné. Britové budou mít menší vliv na to, co se v Evropě děje, a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá,“ uvedl Sobotka. Očekává, že Británie bude muset zápasit o udržení Skotska.

Unie by se podle Sobotky měla změnit. „Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů. Evropa musí byt akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti,“ řekl Sobotka.

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) považuje rozhodnutí Britů za facku, na kterou bude muset unie razantně reagovat a viditelně se reformovat. Varoval před tím, aby jádro unijních zemí nutilo členy k hlubší integraci a přijetí nevýhodných podmínek.

Ekonomický šok

Po změnách v Evropské unii poté, co v britském referendu vyhráli stoupenci odchodu z EU, volají někteří čeští politici. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) označil volbu Britů za demokratickou, ale špatnou. Podle předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska takzvaný brexit oslavuje Rusko.

Odchod z EU bude pro Británii těžký ekonomický šok, uvedl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. Brexit je nejzávažnějším zásahem do evropské integrace po druhé světové válce, uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Změnu potřebuje EU podle europoslance Jana Zahradila (ODS) a prioritou je jednat o reformě unie podle europoslance Pavla Teličky (za ANO). Podle Teličky lze některé otázky řešit beze změn unijních smluv, další problémy ale úpravy dokumentů vyžadují.

„Myslím si, že čelíme několika výzvám, kde občané čekají řešení palčivých otázek, a ty si myslím, že nebude možné řešit bez toho, že by se otevřely zakládající smluvní dokumenty,“ řekl v ČT. Jmenoval vnitřní a vnější bezpečnost včetně migrační krize nebo evropskou obranu. Telička očekává, že k brexitu se Evropský parlament sejde v úterý.

Podle Zahradila by se česká vláda, která dosud byla v rámci EU pasivním účastníkem, měla stát aktivním hráčem. Česká republika by měla ošetřit své zájmy, třeba zajistit si výjimku z přijetí eura a v oblasti azylové a migrační politiky, dodal.

„To rozhodnutí každý z nás musí respektovat, je to vyjádření demokratické vůle. Nicméně mám pocit, že to je velké zklamání pro Evropu a doufám, že tento postoj se nebude automaticky přenášet do jiných členských států. Už teď se hovoří o jiných exitech, což si myslím, že je hodně nadsazená reakce, kdy přání je otcem myšlenky,“ řekl pro Lidové noviny právník Stanislav Polčák (celý rozhovor najdete v zítřejších LN).

Nutná reforma

EU potřebuje reformu také podle předsedy Hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka. „Brexit je pro nás silné ponaučení. EU se musí reformovat, abychom bezpečnostním hrozbám v budoucnu čelili bok po boku, a ne každý sám,“ uvedl na twitteru.

Bělobrádek označil volbu Britů za demokratickou, ale špatnou. „Demokracie má ten půvab, že se v ní můžete svobodně rozhodnout zvolit i špatně,“ uvedl na twitteru. Naznačil, že Británie teď může čelit snahám o odtržení Skotska a Severního Irska. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je třeba vstřebat šok a racionálně se postavit realitě. „Na obou stranách La Manche!“ dodal na twitteru.

„Evropská unie, tak jak jsme ji znali, podle mě skončila. To, že si Brusel a pan Juncker budou chtít jet v tom starém modelu stále užší unie, to je jedna věc, ale tihle lidé jsou mimo realitu. Neuvědomují si, že je potřeba EU hluboce reformovat, jinak vypuknou referenda v dalších zemích. I proto otevření smluv v rámci jednání s Británií je velikou příležitostí EU trochu rozvolnit a vrátit některé pravomoci zpět na národní úroveň. To by měla Česká republika prosazovat a říci si o extrabuřty,“ sdělil pro Lidové noviny europoslanec Jan Zahradil (celý rozhovor najdete zítra v LN).

Libra padá, Moskva slaví, uvedl na sociálních sítích Kalousek. Nejen finanční a hospodářské náklady brexitu podle něj budou velké. „Nejdůležitější je uchovat dětem společnou Evropu a naše důstojné a bezpečné místo v ní,“ řekl Kalousek. Prvořadým zájmem nyní bude ujasnit si společnou českou pozici, jakou roli chceme v EU hrát, dodal.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...