Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

V eurozóně zavládlo vánoční příměří

Řekové překlenuli emisemi pokladničních poukázek záchvat finanční obezřetnosti Západu a dostali své – novou výživnou dávku 44 miliard eur.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Monokl

Odkup dluhu
Situace Řecka je dávno za hranicí, kdy se může samo z dluhů vyhrabat jen svou ekonomickou aktivitou. To je jasné i Troice, proto ta angažovanost. Při vší úctě, snížení úrokové sazby o jeden procentní bod nebo rozložení splatnosti dluhu ze stávajících 15 let na 30 let je v řecké situaci jen kosmetickou změnou. Tady může pomoci jen radikální umazání/zrušení významné části řeckého dluhu. Občas se v té souvislosti objevují paralely s Německem pojeho porážce r.1945, kterému byly odpuštěny poválečné reparace, aby zde byla vůbec nějaká šance na prosperitu. A vida, tento krok spolu s Marshallovým plánem zafungoval. U Řecka je tento problém o to složitější, že 3/4 současného dluhu drží instituce jako MMF, ECB, atd. a tedy odpis dluhů by musel jít přímo z peněz daňových poplatníků se všemi politickými důsledky. Současná legislativa to navíc ani neumožňuje. Tady se navrhuje např. že se ECB vzdá výnosu na řeckých státních dluhopisech, tedy v podstatě odprodá je Řecku zpět za cenu, za níž sama nakoupila (pod nominálem). Tady jde ale "jen" o nějakých 7 miliard euro. Zbývá tedy čtvrtina dluhu v držení "soukromých" rukou při návrhu zpětného odkupu z trhu. Cena aktuálně skutečně na úrovni 20-30% nominálu, tedy teoreticky 70-80% dluhu by mohla být touto cestou "smazána". Problémem může být skutečnost, o které mluvil tuším David Marek z Patrie. Že totiž emise v posledních letech bylo Řecko nuceno vydávat oproti dřívějším zvyklostem pod britským právem, aby vůbec vzbudilo zájem investorů a dluh upsalo. A pod britským právem je mnohem komplikovanější vyhlásit úpadek (default) a dluhopis nesplatit. A že právě tuto kategorii dluhopisů drží hedgeové fondy a na aktuální ceně 20-30% nominálu pomalu a jistě z trhu skupují, protože je hodlají držet do splatnosti a pak právě pomocí legislativy donutit řecký stát splatit celou jistinu.
0/0
30.11.2012 8:28
Foto

Murdoch

S tímto názorem se dá
S tímto názorem se dá víceméně souhlasit. Co tak trochu nechápu, je to, proč věřejně deklarovali tu hranici, na které může Řecko zpětně odkupovat své dluhopisy. Za této situace jim to odprodají možná jen spřátelené banky, chytřejší spekulant si je ponechá. A MMF, aby toho nebylo málo, prohlásí, že peníze poskytne, až Řecko balík dluhů odkoupí - to je tak trochu bludný kruh...  
0/0
30.11.2012 15:31
Foto

Monokl

zpětný odkup
Obávám se, že v tomto případě jde jen o rozhodnutí politiků-úředníků, kteří nemají žádnou osobní zkušenost s realitou fungování finančních trhů. Propočítali si to na aktuálních cenách dluhopisů a tak nějak jim to vyšlo, že by si tím mohli koupit čas na zhruba rok (za termín německých spolkových voleb). Fakt, že paradoxně touto veřejnou deklarací maximálních cen zpětého odkupu celou nadějnou myšlenku zároveň pohřbí, vůbec nebrali v úvahu.
0/0
30.11.2012 16:49
Foto

Bohumil J. Studýnka

Ano (sic!) přes neúprosnou platnost a vymahatelnost často ...
... zvoleného anglosaského civilního práva a soudních příslušností   bude možné dojít postupných řešení této krize navzdory  veřejnoprávním nadnárodním a mezinárodním institucím. Adam Smith, řád a pořádek  je zpět přes soudní moc.
0/0
30.11.2012 16:43
Foto

Prom

Odpuštění versus zaplacení
Vzhledem k současnému trendu odpouštění a sumám dluhů uvedených v článku, stojí za zamyšlení, zda současná politicko-ekonomická situace, spějící k finančnímu kolapsu ČR, není ve své podstatě velmi správná. Hned vysvětlím.Situace mi přijde jako známý scénář černého pasažéra. Své dluhy, tj. státní dluh ČR, nikdy nesplatíme, to je asi kažnému jasné. Žádná z politických stran ani nikdy nic takového nenaznačila.Jak vidno, dluhu se lze zbavit i jinak, než splacením. Odpuštěním ! Mohl bych požádat o nějakou analýzu, co vše dělí ČR od situace, kdy mu věřitelé budou nuceni začít odpouštět dluhy ? Rychle si to porovnám s variantami růstu HDP a vzniku přebytků rozpočtu, ze kterých se dluh bude jednou hradit.Z toho vyjde optimální varianta a bude jasné, kam se budeme dalších 50 let pohybovat. Proč tuším, jak to vyjde ?
0/0
29.11.2012 13:22