Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Himálaji je horko. Indičtí vojáci jsou v pohotovosti, Číňané je provokují kamením

Svět

  17:00
LADAK/PRAHA - Indické a čínské jednotky se v úterý krátce střetly na společné hranici v Himálaji. Měsíce trvající napětí a oťukávání nevydrželi Číňané a po protivnících házeli kamením. Riskovali tak vyprovokování reakce, která mohla vyústit v ozbrojený střet. Podle agentury Bloomberg má indická strana připravena v bojové pohotovosti až 50 tisíc vojáků.

Sino-indické vztahy procházejí testem. foto: Reuters

Podle představitele z indického ministerstva obrany se čínští vojáci snažili dvakrát dostat na území Indie. Přitom po protivnících u jezera Pangong v horském regionu Ladak házeli kameny. Vždy však byli donuceni vrátit se.

Tisíce vojáků se na indicko-čínské hranici drží v šachu. Hrozí obnovení starého sporu

„Došlo k menšímu incidentu. Z čínské strany na nás létaly kameny. Vše však bylo rychle vyřešeno,“ řekl zdroj agentuře AFP pod slibem anonymity. Obě strany se vrátily do pozic, které dlouhodobě drží.

Ačkoliv se může zdát, že šlo o nevýznamnou událost, podle policistů z provincie Džammú a Kašmír na severu Indie dochází k podobným střetům poměrně často. „Děje se to každé léto. Tohle byl ale jeden z nejvážnějších incidentů. Naštěstí nedošlo k použití zbraní,“ řekl podle AFP zástupce místní policie.

Úterní střet je jen vyústěním situace, kdy o dva tisíce kilometrů dál stojí na náhorní plošině Doklam tváří v tvář už dva měsíce asi 300 vojáků na obou stranách. Spor začal v červnu, kdy začali čínští vojáci budovat silnici přes lokalitu, jejíž vlastnictví je předmětem sporu mezi Čínou a Bhútánem, budovat silnici. Tou se chtějí dostat k úzkému strategickému pásu indického území, jež mezi Bhútánem a Bangladéšem propojuje hlavní část Indie se severovýchodním výběžkem.

Místo ústupu navýšení počtu vojáků

Indie jako blízký spojenec Bhútánu v reakci na to rozmístila své jednotky tak, aby znemožnila Číňanům v budování pokračovat. To vyvolalo protest Pekingu, který akt považuje za narušení své suverenity. Za podmínku jakýchkoliv jednání si Čína dala odvolání indických sil ze sporného území.

Indie však trvá na tom, že odejít musí vojáci obou stran společně. Místo toho, aby ustoupila, na konci minulého týdne naopak zvýšila na hranicích svou přítomnost.

Čínští a indičtí vojáci se do sebe pustili na hranicích.

„Překročili jste hranice, prosím, vraťte se,“ vyzývají čínští vojáci.

V pohotovosti je na pomezí Číny, Indie a Bhútánu na celé 4000 kilometrů dlouhé indicko-čínské hranici asi 50 tisíc indických vojáků. Především u sporného pomezí a ve státě Arunachal Pradeš, o který armády obou nejlidnatějších států svedly válku v roce 1962. Celkově se jedná o nejvyhrocenější indicko-čínskou „situaci“ za posledních 30 let, jak rozebíral i server Lidovky.cz.

Přesto se indičtí představitelé snaží uklidnit situaci. „Jde o lokální problém. Netřeba panikařit. Podél celé hranice v reakci na situaci v Doklamu probíhá obvyklé hlídkování a běžné vojenské aktivity,“ vysvětlil neurčitě bezpečnostní analytik a vysloužilý indický generál S.L. Narasimhan agentuře Bloomberg.

Autor: